Otevřený dopis profesorů FEL akademické obci a rektorovi ČVUT

Vážený pane rektore,
vážení studenti, doktorandi,
vážení akademičtí pracovníci a zaměstnanci,
vážený pane děkane,
vážení členové AS FEL ČVUT,
vážení členové vědecké rady FEL,

poprvé ve více než padesátileté historii Fakulty elektrotechnické ČVUT se z vlastní iniciativy sešli dne 9.5.2006 profesoři této fakulty. Vedla nás k tomu nezbytnost projednat mimořádně závažnou situaci na FEL, která vznikla po nečekaném a zatím nedostatečně zdůvodněném návrhu AS FEL na odvolání děkana ČVUT FEL prof. Zbyňka Škvora po 87 dnech ve funkci.

Celá akademická obec včetně nás, kteří jsme věnovali největší energii a podstatnou část svého života rozvoji fakulty, si jistě přeje, aby se FEL dynamicky rozvíjela a držela krok s trvale se zvyšujícími nároky na nejdůležitější výsledek naší práce - na kvalitu našich absolventů a jejich schopnost uplatnit se v praxi. V tom jsme bezesporu zajedno.

Společného náročného cíle však nemůžeme dosahovat za situace, kdy děkanovi fakulty je buď ze strany AS vyhrožováno odvoláním (jako v případě předcházejícího děkana prof. Vladimíra Kučery), či děkan je rovnou, bez širšího projednávání, navržen k odvolání. Nelze zvyšovat kvalitu práce a zabezpečovat restrukturalizaci studijních programů fakulty za situace, kdy část AS se snaží řešit problémy z pozice síly. Takováto situace trvá více než rok.

Obáváme se, že patová situace může na FEL trvat řadu měsíců a povede k výraznému snížení prestiže FEL a v důsledku toho k dlouhodobým ekonomickým ztrátám a k poklesu zájmu o studium na FEL.

Proto navrhujeme následující kroky k řešení současné situace:

1. FEL ČVUT nyní potřebuje především urychleně schválit nový volební a jednací řád AS FEL. Podporujeme systém s oddělenou volbou ve studentské a zaměstnanecké části akademické obce. Tento systém se osvědčil na mnoha vysokých školách.
  2. O novém volebním a jednacím řádu již probíhá z iniciativy AS FEL první kolo diskuse vedoucí k návrhu ankety na toto téma. Vítáme tuto iniciativu a vyzýváme všechny členy akademické obce, aby přispěli k tomu, aby tato diskuse byla věcná, rychlá a vedoucí k cíli. Žádáme, aby navrhovaná anketa byla zpracovávána odděleně pro zaměstnaneckou a studentskou část obce jako podkladový materiál pro návrh děkana.
  3. Oceňujeme, že ve výše uvedené iniciativě nebyla připuštěna diskuse anonymní. V tomto směru žádáme pana rektora o nastolení obdobného režimu diskuse i na dalších serverech ČVUT.
  4. Byli jsme a nadále budeme připraveni konstruktivně diskutovat o problémech rozvoje a perspektivách fakulty. Je v zájmu nás všech, abychom na dynamicky se měnící prostředí reagovali s hlubokou znalostí věcí, dostatečně rychle a adekvátně.

Praha 9.5.2006

Prof. RNDr. Luděk Aubrecht, CSc.
Prof. Ing. Vítězslav Benda, CSc.
Prof. Ing. Jaroslav Boháček, DrSc.
Prof. Ing. Václav Bouda, CSc.
Prof. Ing. Zdeněk Čeřovský, DrSc.
Prof. RNDr. Marie Demlová, CSc.
Prof. Ing. Stanislav Ďaďo, DrSc.
Prof. PhDr. Marcela Efmertová, CSc.
Prof. Ing. Vladimír Haasz, CSc.
Prof. RNDr. Jan Hamhalter, CSc.
Prof. Ing. Karel Hoffmann, CSc.
Prof. Ing. Ondřej Jiříček, CSc.
Prof. Ing. Miloš Klíma, CSc.
Prof. RNDr. Pavel Kubeš, CSc.
Prof. Ing. Vladimír Kučera, DrSc.
Prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc.
Prof. Ing. Miloš Mazánek, CSc.
Prof. Ing. Přemek Neumann, CSc.
Prof. Ing. Ondřej Novák, CSc.
Prof. Ing. Jiří Pavelka, DrSc.
Prof. Ing. Stanislav Pekárek, CSc.
Prof. RNDr. Pavel Pták, DrSc.
Prof. Ing. Pavel Ripka, CSc.
Prof. Ing. Pavel Slavík, CSc.
Prof. Ing. Pavel Sovka, CSc.
Prof. Ing. Oldřich Starý, CSc.
Prof. Ing. Michael Šebek, DrSc.
Prof. Ing. Zdeněk Škvor, DrSc.
Prof. Ing. Jan Štecha, CSc.
Prof. RNDr. Olga Štěpánková, CSc.
Prof. Ing. Josef Tlustý, CSc.
Prof. Ing. Pavel Tvrdík, CSc.
Prof. Ing. Jan Uhlíř, CSc.
Prof. RNDr. Jan Veit, DrSc.
Prof. Ing. Jan Vrba, CSc.