Winston Wolfe - Jan Holub, Jitka Molnárová

INTELIGENTNÍ STROP

Novou studovnu FEL vnímáme jako srdce školy, univerzální prostor, který je schopen pružně reagovat na veškeré aktuální dění na fakultě. Je to místnost fungující po většinu času jako poklidná studovna, která se v mžiku dokáže přeměnit na výstavní sál, konferenční místnost nebo prostor pro uspořádání večírku. Dobrý architektonický návrh by měl podle nás nabídnout jednoduché, účelné a finančně adekvátní řešení odpovídající prostorovým i technickým požadavkům pracovního prostředí 21.století.

Koncept návrhu je odvozen od principu tzv. řetízkové šatny - volná plocha, nad kterou je zavěšené vše, co je pro práci potřeba. V případě studovny se jedná o zavěšený roštový podhled, kterým prostupují stahovatelné zásuvky, svítidla, projekční plátna, závěsy, atd. Technická infrastruktura se tak stává hlavním architektonickým prvkem. Na hliníkový rošt, který zároveň prostor opticky sjednocuje a má doprovodnou akustickou funkci, lze libovolně rozvěsit postery v jakémkoliv uspořádání. Princip stahovacích popř. navíjecích kabelů je běžně dostupnou a hojně využívanou technologií jak v lehkém průmyslu, tak v domácnosti (šnůra od vysavače, stahovací lustry, atd.). Realizovatelnost stahovacích instalací by proto neměla být větším technickým problémem. Dispozičně je místnost řešena jako volná plocha bez příček s centrálním barem s možností napojení na stávající rozvody vody a kanalizace. Bar je navržen tak, aby mohl sloužit jako samostatná kuchyňka pro potřeby provozu studovny i jako plnohodnotný bar v případě větších společenských akcí. Studovna je charakterově rozdělena do třech částí. Rušná zóna u vstupu je určena pro krátkodobý pobyt v řádu několika minut, okolí baru navrhujeme jako prostor pro skupinovou práci a nejvzdálenější část za barem představuje klidovou zónu pro individuální studium. Nábytek je důležitou součástí interiéru, svou formou by nicméně neměl konkurovat zavěšenému podhledu jakožto hlavnímu prvku celého interiéru. Navrhujeme jednoduchý modulární nábytek seskupitelný podle potřeby do různých velikostí.

Portfolio