Projekt GLORIA: živý přenos úplného zatmění Slunce z Keni

Tým zaměstnanců skupiny multimediální techniky katedry radioelektroniky Elektrotechnické fakulty ČVUT v čele s doc. Pátou je členem řešitelského týmu projektu GLORIA. Tento tříletý projekt v sedmém rámcovém programu Evropské unie (FP7/2007-2012, číslo smlouvy 283783) je podpořen rozpočtem 2,5 milionu euro. Projekt začal v říjnu 2011, zapojuje 13 institucí z 8 zemí. Více informací na gloria-project.eu/about/partners/.

3. listopadu 2013 se tým astronomů vydá hluboko do nitra Národního parku Turkana v Keni a pokusí se pro diváky z celého světa zaznamenat kouzlo úplného slunečního zatmění. Jedná se o další součást projektu GLORIA, jehož cílem je představit krásy astronomické vědy nadšencům na celém světě s využitím webu.

Jezero a národní park Turkana v Keni jsou v mnoha směrech unikátním místem na Zemi . jedná se o důležitou zastávku stěhovavých ptáků, naleziště vzácných fosilií a místo světového dědictví UNESCO (UNESCO World Heritage site). Tato lokalita je též známa jako .kolébka lidstva.. 3. listopadu 2013 bude jezero Turkana též místem pro uskutečnění druhého živého přenosu slunečního zatmění v rámci projektu GLORIA.

Zatmění Slunce 3. listopadu 2013 je prvním zatměním Slunce v tomto roce a jedná se o takzvané hybridní sluneční zatmění, na některých částech podél dráhy zatmění bude totiž pozorovatelné jako prstencové (tedy vnější okraj Slunce bude vykukovat zpoza Měsíce), v jiných částech půjde o zatmění úplné. Z jihu Evropy bude toto zatmění pozorovatelné jako částečné, kdy maximálního zakrytí dosáhne například ve 12:30 středoevropského času ve španělské Seville, ve 12:50 ve španělské Barceloně, v 13:20 v italské Catanii a v 13:40 v Chanii v Řecku. V Evropě však bude zakryta jen malá část slunečního disku, zhruba do 20%, z území České republiky je zatmění nepozorovatelné.

Úplná fáze zatmění potrvá (na různých místech povrchu Země) celkem 2 hodiny a 14 minut (14:13 - 16:27 CET, tedy středoevropského času), živý přenos totality z oblasti jezera Turkana potrvá od 15:20 do 15:30 středoevropského času.

O projektu GLORIA

GLORIA je projekt, který si klade za cíl využití kolektivní inteligence internetové komunity k astronomickému výzkumu. Uživatelé se již mohou zúčastnit výpočtu sluneční aktivity získáváním a analýzou snímků ze solárního dalekohledu TAD na observatoři Teide (Kanárské ostrovy), jednoho ze 17 dalekohledů sítě GLORIA, rozprostřené na čtyřech kontinentech. Další vývoj a nové způsoby spolupráce budou následovat v dalších měsících. Zájemcům o projekt GLORIA doporučujeme návštěvu webových stránek projektu (gloria-project.eu) a připojení ke komunitě uživatelů na portálu (users.gloria-project.eu) a sociálních sítích.

Kolekce snímků z předchozích expedicí jsou dostupné na adrese http://www.flickr.com/photos/65131760@N06/sets/72157634760374049/.

Katedra radioelektroniky Fakulta elektrotechnická, ČVUT v Praze
Technická 2