Naše drony mapovaly kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

O pomoc při pořizování unikátních záběrů církevního objektu kostelu Sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí byla požádána skupina Multi-robotických systémů, působící na katedře kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Mladí vědci snímali 22. září obtížně přístupná místa historických interiérů.

Snímání vysoko položených míst kopule kostela, která jsou jinak dostupná jen pomocí lešení, umožní správcům kostela lépe prozkoumat jednotlivé fresky a sochy a zjistit jejich stav.

Tým Dr. Martina Sasky na místě vyzkoušel i unikátní techniku, založenou na vzájemné stabilizaci formace autonomních helikoptér, kde jedna z helikoptér nese kameru a ostatní helikoptéry nesou zdroj světla osvětlující scénu v předem určeném úhlu. Právě tento úkol skupina Multi-robotických systémů zkoumá.

O akci informovala Česká televize, Česká tisková kancelář, nebo server iHNed.cz.

fotografie: O. Vlček, 13923