Mlžné komory našich studentů dobývají svět

V roce 2016 studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Ondřej Zbytek a Ondřej Svoboda spolu s Valerym Mezentsevem z VŠE vyvinuli a dodali Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) celosvětově nejvyspělejší mlžnou komoru. Zpráva o úspěchu CERNské mlžné komory se roznesla po Evropě a během loňského roku si jejich zařízení pořídilo také prestižní muzeum vědy CosmoCaixa v Barceloně. Nanedlouho následovala další mlžná komora, která je nyní součástí nově zrekonstruovaného infocentra Jaderné elektrárny v Dukovanech. Od března 2018 bude další model mlžné komory k vidění i v Steno Museu ve městě Aarhus v Dánsku.

Mlžná komora je přístroj zobrazující běžně neviditelnou dráhu  elektricky nabitých částic. Studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze v rámci společnosti Nuledo nabízejí svoje pokročilé zařízení přizpůsobené přesně na míru specifickým potřebám a požadavkům zákazníka. Jejich mlžné komory jsou vybaveny světově unikátními interaktivními prvky, umožňujícími ovlivňovat přítomnost  dopadajícího záření v reálném čase. To vše snímá speciální kamerový systém, napojený na on-line přenos, díky čemuž lze ve stejný čas porovnávat radiaci na různých místech.

V Barcelonském muzeu CosmoCaixa, které navštívilo k letošnímu roku přes deset milionů návštěvníku, tým Nuledo nainstaloval svůj nejpokročilejší model do nově připravované výstavy o mikrosvětě. Výstava bude veřejnosti přístupná počátkem tohoto roku.

Další zařízení společnosti Nuledo si budou moci od března 2018 prohlédnout návštěvníci Steno Musea v dánském Aarhusu. Zde bude nainstalován nově připravovaný model Compacta.

O úspěchu našich studentů informovaly servery Novinky.cz a Odbornecasopisy.cz.