Studenti Kybernetiky a robotiky vyhráli závody modelů autonomních aut v Portu

Dne 11. dubna se v portugalském Portu uskutečnil prestižní závod modelů autonomních aut Formule 1 v jejich desetinové velikosti. Jedná se o druhý ročník soutěže organizovaný pensylvánskou univerzitou. Do závodu se kvalifikovalo sedm týmů z celého světa včetně zástupců z USA, Jižní Korey a Itálie. Řídicí a optimalizační algoritmy, které vznikly v týmu vývojářů profesora Zdeňka Hanzálka z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky a studentů programu Kybernetika a robotika Fakulty elektrotechnické, dokázaly projet trasu soutěže za 9,1 vteřin, zatímco tým z USA, který obsadil druhé místo, ji projel za 11,5 vteřin.

Soutěž F1/10 zahrnuje návrh, konstrukci a testování autonomních automobilů Formule 1 v desetinové velikosti. Ta se může pohybovat rychlostí až 40 km/h. Právě malé rozměry a nízká povolená hmotnost kladou velké nároky na návrh paralelních programů a efektivní implementaci spolehlivého softwaru.

Video ze soutěže je k dispozici na serveru Youtube.