Novinky

Zapojte se do testování Open-Cube, alternativní řídicí kostky pro výuku robotiky a programování v (Micro)Pythonu

Pro studenty a studentky

Open-Cube je nová platforma založená na populárním Raspberry Pi PICO. Klade si za cíl nahradit nyní již těžko dostupné či opotřebované LEGO Mindstorms, které byly dosud používány v rámci předmětu Roboti nebo při nejrůznějších robotických soutěžích. Podporuje senzory a motory ze stavebnic NXT i EV3 a také vlastní vyvinuté senzory, například laserový dálkoměr. Open-Cube je míněna jako otevřená platforma s dostupnými zdrojovými soubory HW i FW, kterou si může kdokoliv postavit a případně vlastními nápady přispět k jejímu vývoji.

Tým aktuálně hledá testery z řad studentek a studentů FEL se zájmem o robotiku, kteří by měli čas a chuť Open-Cube vyzkoušet, dodat zpětnou vazbu, pomoci výsledek vylepšit a nebo postavit něco zajímavého pro prezentace v rámci akcí fakulty pro veřejnost! Další informace najdete na webu projektu https://open-cube.fel.cvut.cz  V případě zájmu se prosím ozvěte dr. Vojtěchovi Petruchovi, vedoucímu týmu Open-Cube, na email petruvoj@fel.cvut.cz.

Open-Cube vznikla na Katedře měření, za vývojem stojí studenti programu Kybernetika a robotika. Počátky byly v rámci týmového projektu, hlavní vývoj firmware proběhl v rámci bakalářských prací Jakuba Vaňka a Václava Jelínka, HW kostky jsou převážně dílem doktoranda Davida Novotného. S 3D tiskem komponent velmi pomohl Michal Dressler. Na projekt přispěla Fakulta elektrotechnická ČVUT formou projektů RPAPS v roce 2022 a 2023, sponzorem výroby pilotní série Open-Cube je firma BTL.

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk