Staň se kosmickým magistrem v evropském programu SpaceMaster na FEL ČVUT

Pokud

• se zajímáte o kosmický výzkum a kosmické technologie,
  • máte dobré studijní výsledky a jste schopni studovat v angličtině,
  • si přejete strávit dva roky v dobré společnosti přísně vybraných studentů z celého světa,
  • se chcete učit u nejvýznamnějších odborníků z Evropy, Ameriky i Asie,
  • chcete další semestry absolvovat na špičkových evropských univerzitách,
  • se stipendiem EU absolvovat vybrané kurzy na Stanfordské univerzitě, v Šanghaji nebo Tokiu,
  • toužíte získat dvojitý evropský diplom a dva tituly najednou (Double Degree),

pak místo standardních magisterských oborů ČVUT zvolte novinku:

Evropský magisterský program SpaceMaster na katedře řídicí techniky FEL ČVUT.

SpaceMaster je jeden z prvních skutečně celoevropských magisterských oborů. Je financován evropským programem Erasmus Mundus. Českou republiku v něm zastupuje katedra řídicí techniky FEL ČVUT. Doba studia je 4 semestry a výuka probíhá v angličtině. Studenti získají rozšířené znalosti kosmických věd a technologií, zejména z oblasti raket, kosmických sond, satelitů, balonů, a radarů, telerobotiky, senzorové techniky, automatického řízení a kosmické dynamiky.

Úvodní semestr se základními předměty stráví všichni studenti na slavné Univerzitě Julia Maxmiliána ve Würzburgu v Německu, úzce propojené s Evropským kosmickým průmyslem. Druhý semestr má předměty s vazbou na řešení projektů a všichni studenti ho stráví v kosmickém středisku ve švédské Kiruně, daleko za polárním kruhem.

Na další semestry se studenti dělí na jednotlivé specializace v rámci programu SpaceMaster. Studenti ČVUT se vrací do Prahy na katedru řídicí techniky FEL, kde se ve třetím semestru zaměří na automatické řízení a vestavěné systémy s kosmickými i pozemskými aplikacemi. Ve výjimečných případech se naopak mohou věnovat jiným specializacím na univerzitách ve francouzském Toulouse, anglickém Cranfieldu či finských Helsinkách. Během posledních dvou semestrů mohou studenti v případě potřeby na kratší dobu navštívit partnerská evropská pracoviště, vybraní studenti pak i pracoviště na Stanfordu, v Tokiu či Šanghaji. Ve čtvrtém semestru studenti absolvují závěrečné předměty a pracují na diplomové práci podle své specializace. Katedra řídicí techniky plánuje v sérii těchto diplomových prací postupně navrhnout, sestrojit, vypustit a provozovat malou družici typu piko-satelit.

Každá diplomová práce má dva vedoucí z různých zemí a je obhájena před mezinárodní komisí. Po úspěšné obhajobě získá student ČVUT standardní titul Ing. a k tomu ještě magisterský titul ze švédské Univerzity Lulea-Kiruna.

Během studia v programu SpaceMaster studenti potkají mnoho významných světových odborníků. Teorii je bude učit např. prof. Sven Molin (Lulea-Kiruna a Melbourne) koordinátor celého projektu či prof. Vladimír Kučera (Praha), zakladatel po celém světě rozšířené algebraické teorie řízení. Aplikace např. prof. Klaus Schilling (Würzburg a Stanford), autor mnoha kosmických projektů, např. nedávného úspěšného přistání sondy Cassini-Huygens na Saturnově měsíci Titanu. Projekty povedou další významní odborníci, často z evropských průmyslových firem. Některé kurzy povedou profesoři ze Stanfordu, Tokia a Šanghaje. Výsledky laboratorních prací budou testovány naostro: buď přímo v kosmu anebo aspoň vysoko v zemské atmosféře.

Zanedlouho skončí první rok projektu. Účastní se ho asi 50 studentů z celého světa, mezi nimi je 4 z ČVUT a vedou si dobře. Další ročník začne v září 2006 a našich může být až 10. Teď je ta správná chvíle přihlásit se!

Podmínky přijetí jsou na www.spacemaster.cz, další informace a zajímavosti také na www.spacemaster.se.

Všichni zájemci by měli raději hned kontaktovat doc. Jan Bílka na katedře řídicí techniky FEL ČVUT, a to buď telefonicky na 224-357-307, e-mailem na bilekj@fel.cvut.cz anebo po předchozí domluvě osobně na Katedře řídicí techniky FEL, Karlovo náměstí 13, budova E, přízemí, místnost č. 5.

Michael Šebek
vedoucí české sekce programu SpaceMaster