6.10.2008, systemonline.cz

Check Point posiluje obchodní tým

Společnost Check Point Software Technologies rozšiřuje svůj tým odborníků o Vladimíra Daňka. Na pozici Major Account Managera bude zodpovídat za segment státní správy a vybrané zákazníky v České republice a na Slovensku. Jeho hlavním úkolem je podpora prodeje konceptu Total Security. Ing. Vladimír Daněk (40) má za sebou již více než 15 let zkušeností z prodeje ve velkých firmách. Od roku 2004 působil na pozici Business Development Managera ve společnosti Sun Microsystems Czech Republic, kde zodpovídal za prodej služeb a klíčových projektů. Předtím byl pět let zaměstnán ve firmě Getronics ČR, kde na pozici produktového manažera vedl tým E-commerce řešení. Mezi lety 1993 a 1999 pracoval ve společnosti Olivetti ČR jako specialista prodejní podpory, což obnášelo prodej komplexních řešení do bankovního segmentu. Vladimír Daněk studoval na ČVUT v Praze na fakultě elektrotechniky, kde v roce 1990 získal inženýrský titul v oboru kybernetika. Je ženatý a má dvě děti. Jeho největšími zálibami jsou rodina, cestování a veškeré pohybové aktivity.

http://www.systemonline.cz/zpravy/check-point-posiluje-obchodni-tym-z.htm


6.10.2008, novinky.cz

Český vynález: počítač ovládaný očima bude v Česku stát téměř 40 tisíc

Od příštího týdne bude možné v Česku zakoupit přístroj, který handicapovaným umožní ovládat počítač očima. První verzi systému vyvinula před pár lety Marcela Fejtová z Katedry kybernetiky ČVUT v Praze. Cena zařízení pro Českou republiku byla stanovena na 38 900 korun.

Základ celého zařízení tvoří malá kamera uchycená k brýlové obrubě, která snímá pohyb zorničky člověka. Její pohyb se pak přenáší na kurzor na obrazovce, mrknutí plní roli kliknutí.

Výzkumný tým nyní pracuje na rozšíření systému. Nejen počítač, ale třeba i postel nebo rádio se bude možné ovládat očima i jinými částmi těla, řekla v Jedličkově ústavu novinářům Fejtová.Jak to celé funguje

Zařízení lze podobně jako běžnou počítačovou myš připojit k jakémukoliv osobnímu počítači prostřednictvím USB rozhraní a ovládat jím prostřednictvím pohybů očí (či hlavy) vztažených ke klidové poloze (pohled přímo) veškeré nainstalované programy.

Text handicapovaní uživatelé mohou tedy psát například prostřednictvím softwarové klávesnice, která je součástí běžného operačního systému Windows. Tato utilita umožní uživateli pracovat s textovým editorem, ale také psát e-mailové zprávy nebo aktivně "surfovat" na Internetu.

Vyvinout oční ovládání počítače napadlo prý Fejtovou před lety, když četla článek o nemoci, která postihuje svaly a postupně omezuje pohyb člověka. Jedněmi z posledních svalů, které zůstanou funkční, jsou právě svaly očí.

Na vývoji systému I4Control spolupracovala Fejtová od počátku s Jedličkovým ústavem, který se stará o postižené děti a mladé lidi. Podle pracovníka ústavu Tomáše Sušického systém pomáhá především dětem se svalovým onemocněním, dětem po úrazech a amputacích rukou a částečně lidem s dětskou mozkovou obrnou.

Právě pro ně se bude systém upravovat a v budoucnu zřejmě bude možné přístroj ovládat i různými tlačítky umístěnými třeba u hlavy. Pomůže tak dětem, které komunikují tím, že dokážou jen pohnout hlavou.Ovládat zařízení zrakem se uživatelé učí pomocí Lega

Aby se zařízení naučili ovládat také děti a mentálně postižení, vyvinuli tvůrci systému speciální autíčko - Gertíka. Tato okem ovládaná hračka má pomoci uživatelům k osvojení a procvičování komunikace s počítačem prostřednictvím systému I4Control.

Hračka byla vytvořena ze stavebnice Lego a její ovládání je velice jednoduché. Dívá-li se řidič-uživatel nahoru, auto jede dopředu, při pohledu dolů auto couvá. Zatáčí při pohledu doleva či doprava a na mrknutí se otočí lokátor.

Sušický si na zařízení pochvaluje hlavně to, že obsahuje elektronickou klávesnici v češtině. Jedličkův ústav totiž využíval i jiná obdobná zařízení, děti ale narážely na problém s háčky a čárkami. Zařízení při svém studiu i k hraní her využívá také gymnazista z Jedličkova ústavu Michal Kubát.

Podle něj není ovládání nijak složité, ale je potřeba si na to zvyknout. Zpočátku člověk píše velmi pomalu, protože se na elektronické klávesnici musí naučit hledat očima písmenka, jejichž výběr mrknutím potvrzuje.V Čechách bude zařízení třikrát levnější než v EU

Český vynález se bude smět od ledna 2009 prodávat také v ostatních státech Evropské unie. Zájem prý projevily například severské země. Podobné systémy už sice existují i jinde ve světě, ale většinou jsou mnohem dražší. Podle Fejtové stojí od 5000 eur (asi 125 tisíc korun) nahoru.

České zařízení bude možné v ČR zakoupit za 38 900 korun. Čeští výzkumníci vyvinuli také zařízení, které ovládá počítač hlasem. Třeba program MyDictate, který vznikl na Technické univerzitě v Liberci, obsahuje slovník s více než půl miliónem slov, jejich tvarů a zkratek.Počítač může ovládat i pouhá myšlenka

Již od dob prvních dílů hvězdných válek lidé snili o ovládání nejrůznějších věcí pouhou myšlenkou. Netrvalo dlouho a na trhu se objevila společnost Emotiv, která prezentovala zařízení s názvem Epoc, které dovolí přenášet myšlenky do počítače nebo herní konzole.

Tento elektronický přístroj působí nejen na první pohled jako futuristická helma. Ve skutečnosti se však jedná o velice citlivé zařízení, jež je obdařeno několika systematicky rozmístěnými čidly. Ta snímají mozkové pochody a pomocí bezdrátové technologie je předávají dále do počítače či herní konzole. Více informací o zařízení Emotiv Epoc naleznete zde.

http://www.novinky.cz/clanek/151188-cesky-vynalez-pocitac-ovladany-ocima-bude-v-cesku-stat-temer-40-tisic.html


6.10.2008, Euro

Česko-americká revoluce?

Katedra kybernetiky ČVUT podepsala 22. září smlouvu s americkým Federálním úřadem pro civilní letectví (FAA) o spolupráci na vývoji multiagentních technologií (jde o automatickou koordinaci několika letadel bez ústředí). "Systém AgentFly byl primárně vyvinut pro řízení bezpilotního provozu, ale záměrem projektu s FAA je hledat možnosti využití pro plánování civilních letů," řekl týdeníku EURO docent Michal Pěchouček, jenž vede Centrum agentních technologií (ATG), kde byl systém v posledních dvou letech vyvíjen.

FAA se bude podílet na financování rozvoje systému. Podpis potvrdil profesor Vladimír Mařík, vedoucí katedry, která již osm let spolupracuje na výzkumu s obrannými agenturami USA: "Ano, smlouva byla podepsána. Zcela konkrétně specifikuje naši spolupráci na příštích patnáct měsíců." A dodal: "Proniknutí k FAA považujeme za mimořádný úspěch - je to velmi prestižní, ve světě respektovaná vedoucí instituce s vysokými nároky. Očekáváme, že úspěch nám otevře cestu k dalším obdobným agenturám ve světě." Softwarový prototyp AgentFly slouží k řízení bezpilotních prostředků za ztížených podmínek, v územně omezeném či dopravně přetíženém prostoru.

Jedná se o free-flight model, kdy je let koordinován interakcí mezi několika autonomními letouny. Letí-li deset strojů proti sobě, pomocí multiagentního vyjednávání naplánují, jak každý zareaguje - zrychlí, zpomalí, změní směr či hladinu. Komerční potenciál je nabíledni. Američané uvažují do deseti let až o trojnásobném zintenzivnění provozu v již tak přetíženém prostoru.

"Civilní využití je poměrně daleko. V oblasti řízení spolu letadla asi hned tak sama vyjednávat nebudou, ale pro plánování letu lze systém využít," tvrdí Pěchouček. Dle jeho slov jsou hlavní úkoly výzkumu dva: vysledovat, jak může AgentFly pomoci řídícímu provozu řešit střednědobé konflikty a plánovat lety mimo přeplněné koridory, a za druhé zkoumat interakce pilotovaných i bezpilotních letounů v oblastech okolo letiště. Úkolem je i zjistit, zda platforma Aglobe (na níž byl AgentFly vybudován) umožňuje plánovat masivní dopravní tok, jaký je třeba nad celými USA.

Týdeníku EURO Mařík sdělil, že přímé využití systému pro řešení složitých situací v řízení letového provozu lze očekávat za pět, ale spíše deset let: "Převratné systémy se zavádějí pozvolna, po důkladném prověření, přizpůsobení mezinárodním standardům a integraci se stávajícími systémy. Bezpečnost pasažérů je na prvním místě." Vyjednávání ČVUT s FAA trvalo takřka rok. Na finálním setkání předvedli čeští zástupci AgentFly asi třiceti kontrolorům letového provozu; ti prý byli možnostmi nadšeni. Již na přelomu roku poskytla katedra neexkluzivní výzkumnou licenci firmě BAE Systems pracující na projektu Argus v součinnosti s britským ministerstvem obrany (MOD).


14. 10. 2008, ČT1 Události

České vysoké školy bodují v žebříčku světových univerzit

České vysoké školy bodují v žebříčku světových univerzit. V tom letošním, sestaveném britskými Timesy se umístily hned dvě. Univerzita Karlova na dvoustém šedesátém prvním místě a České vysoké učení technické pak v páté stovce. Pořadí list sestavoval podle kvality výuky, výzkumu a uplatnění absolventů celkem osmi tisíc vzdělávacích ústavů.


14. 10. 2008, Lupa.cz

České vysoké učení technické v Praze mezi 500 nejlepšími univerzitami na světě

ČVUT je již více než tři sta let zárukou kvalitního inženýrského vzdělávání studentů a špičkového technologického výzkumu a vývoje. Management ČVUT se v posledních dvou letech silně zaměřuje na vnitřní hodnocení a zvyšování kvality našich aktivit ve všech hlavních oblastech činností a významně podporuje zejména ta pracoviště a oblasti, které dosahují špičkových výsledků v mezinárodní konkurenci.

V loňském roce ČVUT také rozvinulo studentskou elektronickou anketu pro posouzení názoru studentů na kvalitu výuky, která byla zavedena napříč univerzitou. Od roku 2009 bude ČVUT také systematicky hodnotit uplatnění absolventů po jednotlivých studijních programech, a to 1, 5 a 10 let od absolvování. V oblasti výzkumu byla zavedena kritéria hodnocení jednotlivých pracovníků a pracovišť podle výkonu, kriteria částečně navazují na kritéria uplatněná také v tomto mezinárodním žebříčku. Kvalitní odborné výsledky pracovníků a studentů ČVUT se silně projevují v jejich odměnách a ve financování jejich pracovišť. Hodnotí se jak výsledky základního výzkumu, tak odborné aplikace výzkumu a vývoje ve spolupráci s průmyslem.

"Výsledky letošního mezinárodního hodnocení pro The Times Higher Education Supplement považujeme za ocenění výborné práce všech pracovníků a studentů ČVUT. Potvrzuje se, že univerzita se může v globální konkurenci srovnávat s kvalitními univerzitami v Evropě i USA. Přesto zatím nemůžeme být plně spokojeni, domníváme se, že místo ČVUT pro nejbližší roky by mělo být někde ve třetí stovce nejlepších univerzit na světě," uvedl prorektor ČVUT Dr. Ing. Jaroslav Kuba, Ph.D.

Zdroj: The Times Higher Education . QS World University Ranking, http://www.topuniversities.com/university_rankings/results/2008/overall_rankings/fullrankings/

http://www.lupa.cz/tiskove-zpravy/cvut-v-praze-mezi-500-nejlepsimi-univerzitami/


14. 10. 2008, Podnikatel.cz

České vysoké učení technické v Praze mezi 500 nejlepšími univerzitami na světě

ČVUT je již více než tři sta let zárukou kvalitního inženýrského vzdělávání studentů a špičkového technologického výzkumu a vývoje. Management ČVUT se v posledních dvou letech silně zaměřuje na vnitřní hodnocení a zvyšování kvality našich aktivit ve všech hlavních oblastech činností a významně podporuje zejména ta pracoviště a oblasti, které dosahují špičkových výsledků v mezinárodní konkurenci.

V loňském roce ČVUT také rozvinulo studentskou elektronickou anketu pro posouzení názoru studentů na kvalitu výuky, která byla zavedena napříč univerzitou. Od roku 2009 bude ČVUT také systematicky hodnotit uplatnění absolventů po jednotlivých studijních programech, a to 1, 5 a 10 let od absolvování. V oblasti výzkumu byla zavedena kritéria hodnocení jednotlivých pracovníků a pracovišť podle výkonu, kriteria částečně navazují na kritéria uplatněná také v tomto mezinárodním žebříčku. Kvalitní odborné výsledky pracovníků a studentů ČVUT se silně projevují v jejich odměnách a ve financování jejich pracovišť. Hodnotí se jak výsledky základního výzkumu, tak odborné aplikace výzkumu a vývoje ve spolupráci s průmyslem.

"Výsledky letošního mezinárodního hodnocení pro The Times Higher Education Supplement považujeme za ocenění výborné práce všech pracovníků a studentů ČVUT. Potvrzuje se, že univerzita se může v globální konkurenci srovnávat s kvalitními univerzitami v Evropě i USA. Přesto zatím nemůžeme být plně spokojeni, domníváme se, že místo ČVUT pro nejbližší roky by mělo být někde ve třetí stovce nejlepších univerzit na světě," uvedl prorektor ČVUT Dr. Ing. Jaroslav Kuba, Ph.D.

http://www.podnikatel.cz/tiskove-zpravy/cvut-mezi-500-nejlepsimi-univerzitami-na-svete/


14. 10. 2008, Elektrika.cz

ČVUT v Praze mezi 500 nejlepšími univerzitami na světě

Britské The Times dnes na webu (viz níže) zveřejnily svůj každoroční žebříček nejlepších univerzit na světě. Do první pětistovky se letos poprvé podařilo proniknout i Českému vysokému učení technickému v Praze.

Umístilo se na 401. až 500. místě bez přesnějšího určení pořadí. V první pětistovce se z ČR jako jediná spolu s ČVUT umístila ještě, již tradičně, Univerzita Karlova, a to na 261. místě. ČVUT s hodnotiteli spolupracuje od loňského roku, kdy bylo hodnoceno pro The Times Higher Education poprvé. V letošním roce bylo hodnoceno okolo 8000 univerzit z celého světa na základě posouzení řady parametrů zaměřených jak na kvalitu výuky a uplatnění absolventů tak na výzkum mezinárodní úrovně.

ČVUT je již více než tři sta let zárukou kvalitního inženýrského vzdělávání studentů a špičkového technologického výzkumu a vývoje. Management ČVUT se v posledních dvou letech silně zaměřuje na vnitřní hodnocení a zvyšování kvality našich aktivit ve všech hlavních oblastech činností a významně podporuje zejména ta pracoviště a oblasti, které dosahují špičkových výsledků v mezinárodní konkurenci.

V loňském roce ČVUT také rozvinulo studentskou elektronickou anketu pro posouzení názoru studentů na kvalitu výuky, která byla zavedena napříč univerzitou. Od roku 2009 bude ČVUT také systematicky hodnotit uplatnění absolventů po jednotlivých studijních programech, a to 1, 5 a 10 let od absolvování. V oblasti výzkumu byla zavedena kritéria hodnocení jednotlivých pracovníků a pracovišť podle výkonu, kriteria částečně navazují na kritéria uplatněná také v tomto mezinárodním žebříčku. Kvalitní odborné výsledky pracovníků a studentů ČVUT se silně projevují v jejich odměnách a ve financování jejich pracovišť. Hodnotí se jak výsledky základního výzkumu, tak odborné aplikace výzkumu a vývoje ve spolupráci s průmyslem.

"Výsledky letošního mezinárodního hodnocení pro The Times Higher Education Supplement považujeme za ocenění výborné práce všech pracovníků a studentů ČVUT. Potvrzuje se, že univerzita se může v globální konkurenci srovnávat s kvalitními univerzitami v Evropě i USA. Přesto zatím nemůžeme být plně spokojeni, domníváme se, že místo ČVUT pro nejbližší roky by mělo být někde ve třetí stovce nejlepších univerzit na světě," uvedl prorektor ČVUT Dr. Ing. Jaroslav Kuba, Ph.D.

Zdroj: The Times Higher Education - QS World University Ranking,

http://press.elektrika.cz/press/press-releases/cvut-v-praze-mezi-500-nejlepsimi-univerzitami-na-svete


15. 10. 2008, Pražský deník

ČVUT se zařadilo mezi nejlepší univerzity

NA PŮDĚ VYSOKÉHO UČENÍ. Do první pětistovky nejlepších univerzit světa se letos poprvé zařadilo pražské České vysoké učení technické (ČVUT). Skončilo na 401. místě. Každoroční žebříček včera zveřejnily britské The Times. "Je to vynikající úspěch celé univerzity. Myslím, že k umístění nám pomohly reformy, zejména změna financování vědy. V příštích letech máme šanci postoupit na žebříčku ještě výš, někam do třetí stovky," řekl prorektor ČVUT Jaroslav Kuba. Již tradičně se v žebříčku umístila také Univerzita Karlova, která skončila na 261. místě. V letošním roce bylo hodnoceno kolem 8000 univerzit z celého světa, na předních příčkách figuroval Harvard, Yale, Cambridge či Oxford.


15. 10. 2008, 24hodin

ČVUT hledá sedm statečných

Jak má vypadat absolvent pražské techniky? Musí být statečný, inteligentní a odvážný. Alespoň podle středoškoláků, kteří byli inspirací pro novou kampaň, jež má letos přilákat přes 14 tisíc nových vysokoškoláků.

TECHNIKA - Počítačová sestava v hodnotě sto tisíc korun. To je hlavní cena v kampani, kterou v letošním roce rozjíždí pražská ČVUT s cílem zvýšit zájem o studium technických oborů mezi studenty středních škol. Zatímco v akademickém roce 2007/08 si podalo přihlášku celkem 14 858 studentů, pro akademický rok 2008/09 jich bylo už jen 12 657.

Inspirací pro kampaň se stal kultovní westernový film Sedm statečných, v němž sedm odvážných hrdinů zachraňuje životy vesničanů. "My máme zcela novou sedmičku statečných. Každý z nich zastupuje jednu ze sedmi fakult ČVUT, má své zbraně a je svým způsobem jedinečný," uvedla koordinátora projektu Alexandra Hroncová z Rektorátu ČVUT.

Vzniklo tak sedm postaviček, které jsou fyzicky vybaveny pro práci v technickém prostředí. Každá s nich má také typické atributy charakteristické pro fakulty ČVUT, a to včetně jména: Stavař (Fakulta stavební), Strojař (Fakulta strojní), Elektrik (Fakulta elektrotechnická), Jádro (Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská), Architektka (Fakulta architektury), Dopravák (Fakulta dopravní) a Biomedička (Fakulta biomedicínského inženýrství).

Více na www.sedmstatecnych.cz

ČVUT V ŽEBŘÍČKU THE TIMES České vysoké učení technické v Praze se letos poprvé objevilo v prestižním žebříčku více než 8000 vysokých škol, který každoročně připravuje britský list The Times. Pražská technika se umístila ve čtvrté stovce světových univerzit bez přesnějšího určení pořadí. V první pětistovce se z Česka jako jediná spolu s ČVUT umístila, již tradičně, i Univerzita Karlova, a to na 261. místě.


15. 10. 2008, Hospodářské noviny

ČVUT se poprvé dostala mezi pět set nejlepších univerzit

Univerzita Karlova a České vysoké učení technické jsou jediné dvě české vysoké školy, které letos patří mezi pět set nejlepších univerzit světa.

V mezinárodním žebříčku THES britského deníku The Times, který hodnotil přes šest stovek škol z celého světa, skončila tradičně nejstarší česká univerzita mezi třemi sty nejlepšími, na 261. místě. Od loňského roku si tak polepšila o třicet míst. ČVUT je na 414. místě. .S hodnotiteli z The Times spolupracujeme od loňského roku. Proto nás velmi potěšilo, že jsme letos skončili na tak dobrém místě a v globální konkurenci se můžeme srovnávat s kvalitními univerzitami v Evropě i USA,. říká prorektor ČVUT Jaroslav Kuba.

Žebříček nejlepších univerzit již tradičně i letos vede americký prestižní Harvard, druhý je Yale, třetí potom britská Cambridge.

Mezi evropskými školami jsou na tom nejlépe britské univerzity, kterým vévodí Cambridge, Oxford a Imperial College London.

Zlepšení Karlovy Univerzity

V první stovce stejně jako v minulých letech dominují s počtem 42 především školy ze severoamerického kontinentu. Jen amerických je zde třicet pět.

Nezaostávají ani evropské školy, kterých je v první stovce třicet šest, téměř dvacet z nich je z Velké Británie.

Mezi stovkou nejlepších jsou také asijské školy, kterých je na špici žebříčku dvaadvacet, například japonská Univerzita v Tokiu se umístila na devatenáctém místě.

České školy se v mezinárodním žebříčku nikdy tak vysoko nedostaly. Univerzita Karlova byla předloni 248., loni 290. a letos 261. .Jsem velice potěšen, že naše škola je mezi třemi sty nejlepšími z více než sedmnácti tisíc škol na světě. Drtivá většina škol s obdobným umístěním jako Karlova univerzita má totiž nesrovnatelně lepší financování,. vysvětluje rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Před dvěma roky, stejně jako letos ČVUT, se do prvních pěti set nejlepších škol dostalo i brněnské Vysoké učení technické. Tehdy skončilo na 428. místě. Letos však obsadilo 512. příčku, za ním je Masarykova univerzita na 568. místě.

Univerzita Karlova se však ani mezi nejlepšími evropskými školami nedostala do první stovky, je až na 110. místě. Z bývalého východního bloku jsou před nejstarší českou univerzitou jen dvě ruské školy, petrohradská státní univerzita a moskevská univerzita. Slovenské vysoké školy se neobjevují ani v šesti stech nejlepších.

Dobrý výzkum a studenti

Britský žebříček THES patří k nejrespektovanějším celosvětovým hodnocením univerzit. Odborníci u škol posuzují jak kvalitu výuky a uplatnění absolventů na trhu, tak je také zajímá jejich výzkum na mezinárodní úrovni. Roli hraje počet vědeckých citací v prestižních publikacích, vědecké granty.

Hodnotitelé také oslovují osobnosti, které mají ve svém oboru a ve vzdělávání nějaké jméno, a žádají je, aby vytypovaly třicet vzdělávacích institucí, jež považují za excelentní. "Ptají se i firem, jaké zkušenosti mají s absolventy té školy. Právě v tom se chceme ještě zlepšit a v příštích letech mapovat profesní dráhu našich absolventů," dodává prorektor ČVUT.

Pořadí nejlepších univerzit na světě
Škola 2008 2007
Harvard, USA 1. 1.
Yale, USA 2. 2.
Cambridge, UK 3. 2.
Oxford, UK 4. 2.
California IT, USA 5. 7.
Imperial C.L., UK 6. 5.
UCL, UK 7. 9.
U. Chicago, USA 8. 7.
MIT, USA 9. 10.
Columbia, USA 10. 11.
U. Karlova, Česko 261. 290.
ČVUT, Česko 414.
VUT, MU, Česko 500+
ZDROJ: WWW.TOPUNIVERSITIES.COM

Za obsah odpovídá: prof. Ing. Oldřich Starý, CSc.