1.2.2011, FINANCE.cz

Fakulta elektrotechnická ČVUT láká na den otevřených dveří plný her

Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického v Praze pořádá ve čtvrtek 3. února 2011 od 8.30 do 15.00 hodin den otevřených dveří. Akce se bude konat nejen v Dejvicích (Technická 2, Praha 6), ale i v budově fakulty na Karlově náměstí (Karlovo náměstí 13, Praha 2). Na dnu otevřených dveří se zájemci dozví především informace o možnostech studia na Fakultě elektrotechnické. Také pro ně budou připraveny prohlídky unikátních pracovišť. Mezi největší atrakce bude patřit Microsoft Surface, interaktivní zařízení s dotykovým displejem, pro které vyvíjeli studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze některé aplikace dohromady se společností Microsoft. Reklama Dále se budou moci návštěvníci seznámit s pohybovým ovladačem Kinect pro herní konzoli Xbox 360 od společnosti Microsoft, díky němuž můžete ovládat hry pomocí pohybů těla, bez ovladače a který je považován za revoluci v hrách a zábavě. " Kinect zcela novým způsobem oživuje hraní a zábavu bez používání ovladače. S Kinectem ustupuje technologie do pozadí a dává prostor přirozenosti. Hraní bez ovladače znamená, že hrajete celým tělem. Kinect reaguje na vaše pohyby. Věříme, že naši budoucí studenti se zapojí do hry a v budoucnu budou sami podobné aplikace a zařízení navrhovat, " uvedla PaedDr. Jaroslava Weiserová z Fakulty elektrotechnické ČVUT. Na Karlově náměstí bude k vidění například robot Asterix, zpracovávání biomedicínských dat, ukázky práce Lego-Robotů, síťové technologie nebo inteligentní robotika. Zájemci budou moci nahlédnout do Centra strojového vnímání, Laboratoře řídicích systémů a Laboratoře výpočetní inteligence. Dejvické pracoviště fakulty nabídne prohlídku Laboratoře klimatických technologií, fotovoltaické systémy, laboratoře mikroskopie, materiálů, technologie, elektrické stroje a pohony, anténní komoru, mikrovlnou techniku, mlžnou komoru, spojovací systémy, Ericsson - Vodafone RD Centre, radiovou navigaci, audiovizuální studio, mikroprocesorové aplikace a Institut intermédií s ukázkou virtuální reality. Více informací o dnu otevřených dveří najdete na http://www.fel.cvut.cz/prestudent/dod.html Informace o nových oborech fakulty je možné najít na http://www.budit.cz/


9.2.2011, Root.cz

IBM Skills Truck na ČVUT v Praze

Ve středu 16. února 2011 dorazí na pražské ČVUT IBM Skills Truck Tour. Akce proběhne od 09:30 do 17:00 na půdě Národní technické knihovny (ulice Technická 6, Praha 6). Událost propaguje koncept IBM Chytřejší planety a je součástí kampaně, která v tuto chvíli probíhá na celkem 40 univerzitách ve 12 zemích Evropy. V hlavní části programu bude v Ballingově sále probíhat série přednášek a diskusní panel s představiteli IBM a hosty. Na místě bude také chytrá dodávka IBM, která bude vybavena nejnovějším multimediálním zařízením a představí poslední novinky IBM z oblasti software a nových technologií, včetně několika simulačních her jako jsou CityOne a Innov8. Chytrá dodávka také představí nástroje, které IBM poskytne zdarma akademickým institucím a IT profesionálům po celém světě (například projekt developerWorks) a mnoho dalšího. Studenti se v dodávce dozvědí o možnostech zapojení do projektů IBM, Studentském portálu a Akademické iniciativě, mohou soutěžit o Ipod Nano nebo diskutovat s experty. Dodávku IBM si můžete prohlédnout na YouTube videu , více o celé tour se dozvíte na Facebooku . (Zaslal Rudolf Kvíz.)

http://www.root.cz/zpravicky/ibm-skills-truck-na-cvut-v-praze/


10.2.2011, Technik

ČVUT v Praze udělilo čestný doktorát profesoru Vídeňské technické univerzity

Na slavnostním zasedání Vědecké rady ČVUT v Praze v Betlémské kapli poslední lednový den obdržel prof. A Min Tjoa, ředitel Ústavu softwarových technologií a interaktivních systémů Technické univerzity ve Vídni, čestný titul doctor honoris causa.

Prof. A Min Tjoa je výraznou osobností rakouského výzkumu, mezinárodně uznávaným odborníkem v oblasti objektově orientovaných databázových systémů, datových skladů, sémantického webu a počítačové bezpečnosti, dlouholetým propagátorem a hybnou silou česko-rakouské univerzitní spolupráce.

"Vážím si pana profesora pro jeho odborné a lidské kvality, nezištnou snahu pomoci těm, kteří potřebují překonávat překážky při vstupu do mezinárodní vědy," uvedl prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc., vedoucí katedry kybernetiky FE ČVUT. "Prof. Tjoa pomohl řadě studentů a pracovníků ČVUT v jejich začlenění do špičkového mezinárodního výzkumu. Zasloužil se o růst několika výzkumných týmů na Fakultě elektrotechnické ČVUT po roce 1989, kdy jsme to nejvíce potřebovali. Je to člověk světového formátu s odbornou erudicí a velkou duší," uvedl dále prof. Mařík.


12.2.2011, lupa-tz.cz

Fakulta elektrotechnická ČVUT chce vychovávat novou generaci podnikatelů v oblasti IT

Od 16. února 2011 se na katedře kybernetiky otevírá Entrepreneurs Club, který vznikl pod patronací ČVUT Media Lab a Credo Ventures. Cílem eClubu je především naučit mladé experty pracovat v týmu a prodat svůj potenciál ve světě reálného byznysu. "V této oblasti má české vysoké školství citelné mezery. Pokud mají naši absolventi obstát ve stále kosmopolitnějším světě, je třeba je naučit, jak úspěšně prezentovat a prosadit své nápady," říká garant programu Ing. Jan Šedivý, CSc., z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT. V sérii přednášek ekonomů, podnikatelů, výzkumníků a právníků se návštěvníci nejen z řad studentů dozvědí, jak pro produkt najít zákazníky, jak jej nabízet na trhu, jak založit firmu, jak odvodit jeho správnou cenu atd. Dalším posláním eClubu je prezentace úspěšných internetových firem a setkání s jejími zástupci, kteří zájemcům přiblíží příběhy vzniku jejich firem a produktů. Cesta do Silicon Valley a možnost prezentovat, co v oblasti ICT umí, je snem mnoha studentů z celého světa. EClub, který Fakulta elektrotechnická ČVUT rozjíždí, takovou možnost nabídne autorovi nejlepšího návrhu nového produktu. Autoři dalších úspěšných návrhů také nepřijdou zkrátka a minimálně se od renomovaných expertů dozvědí, jak si poradit se založením nové spin-off firmy nebo jak získají finance na vývoj vlastních prototypů.

http://www.lupa.cz/tiskove-zpravy/fakulta-elektrotechnicka-cvut-chce-v...


15.2.2011, Science WORLD.cz

Tým ČVUT v Praze staví první elektroformuli v ČR

Na podzim 2007 zkonstruovali studenti Českého vysokého učení technického v Praze funkční prototyp závodního vozu poháněného spalovacím motorem. Minulý rok tým vyjel na závody již s druhým postaveným vozem označeným FS.02 a podařilo se mu umístit na 18. místě na soutěži Formula Student Germany. Nyní přichází pro studenty další výzva - postavit první elektroformuli v České republice. Pro letošní sezonu budou představeny z dílny studentů ČVUT dva vozy. Projekt CTU CarTech se rozrostl o další tým vyvíjející formuli. Jde o koncepci, která používá čistě elektrický pohon. V současné době tedy existují pod hlavičkou projektu CTU CarTech dva nezávislé týmy. Tým, který vyvíjí formuli s pohonem spalovacím motorem, nese název "CTU CarTech Combustion". V současné době se chystá na výrobu již třetího vozu FS.03 a bude s ní bojovat na závodních soutěžích ve Velké Británii, v Itálii a ve Španělsku. Druhý tým, který pracuje na svém voze, je tým "CTU CarTech Electric". Jde o tým sestavený opět ze studentů Fakulty strojní a Fakulty elektrotechnické ČVUT. "Propojení studentů z různých fakult na jedné straně dobře přispívá k plnění našeho dlouhodobého cíle, kterým je rozvoj technického vzdělání, tvořivosti a soutěživosti studentů, a za druhé se tím vytváří příležitost pro větší zapojení studentů Fakulty elektrotechnické ČVUT. Naskýtá se tak další prostor pro vyniknutí a věříme, že se nám naše plány podaří", komentuje rozhodnutí o stavbě elektroformule Ing. Radek Tichánek, Ph.D., z Fakulty strojní ČVUT. Vývoj vozu na elektropohon byl zahájen v září 2010, kdy bylo rozhodnuto o použití koncepce prvního vozu FS.01 k úpravě pro umístění zejména elektromotoru a baterií do nosného rámu. Dne 22. ledna 2011 tento testovací model vyjel na svou první cestu, při které úspěšně ujel 22 km. Tým však pracuje na koncepci šité na míru právě elektropohonu. V lednu se úspěšně registroval na soutěž Formula Student Electric v německém Hockenheimu a v srpnu bude bojovat spolu s dalšími 29 týmy světa o co nejlepší umístění na druhém ročníku této soutěže v Německu.

http://idg.cz.feedsportal.com/c/33040/f/533956/s/12b64fec/l/0Lsciencew...


17.2.2011, Haló noviny

Tým studentů z ČVUT

Tým studentů z ČVUT v Praze dokončil stavbu elektroformule. Registroval se s ní do 2. ročníku soutěže Formula Student Electric v německém Hockenheimu, kde se v srpnu utká s dalšími 29 týmy světa.


17.2.2011, Elektrika.cz

Soutěž AMPER - IDEA 2011, aneb příležitost začít podnikat s investorem

V rámci 18. ročníku mezinárodního veletrhu elektrotechniky a elektroniky vznikla soutěž AMPER - IDEA 2011, která si klade za cíl nejenom podporu mladých lidí v podnikání, ale především popularizaci technických studijních oborů ... Tisková zpráva, ze dne: 17.02.2011 Podle dlouhodobých průzkumů je zjištěno, že počet studentů technických oborů dlouhodobě klesá. Přitom počet vysokoškolských studentů v České republice od roku 2002 dlouhodobě stoupá, a to až na současných 370 tisíc vysokoškoláků. Tento negativní trend v oblasti techniky však své důsledky ukáže především v budoucnu, kdy nedostatek kvalitních absolventů technických oborů bude pro zemi, kde dlouhodobě převažoval průmyslový sektor, velkým problém. Na základě těchto ukazatelů je právě nyní nejvyšší čas tento negativní trend zastavit. V rámci 18. ročníku mezinárodního veletrhu elektrotechniky a elektroniky vznikla soutěž AMPER - IDEA 2011, která si klade za cíl nejenom podporu mladých lidí v podnikání, ale především popularizaci technických studijních oborů. První ročník soutěže o nejlepší podnikatelský nápad je zaměřen především na studenty vysokých škol a podnikavé lidi, kteří mají nápad a ambice být úspěšní a zároveň chtějí využít příležitosti zasednout ke stolu s významnými českými investory a diskutovat nad realizací podnikatelského plánu. Soutěž bude probíhat v průběhu února a března a vyhlášení výsledků proběhne společně s vyhlášením ZLATÝ AMPER, 29. března na Výstavišti Brno. Myšlenka soutěže sklízí úspěch nejenom u významných českých podnikatelů, ale i u médií. V porotě soutěže zasednou totiž významné osobnosti českého podnikatelského světa, jako například Karel Janeček (zakladatel a ředitel společnosti RSJ algorithmic trading, externí pedagog Matematicko - fyzikální fakulty UK. Jeho společnost je stala členem Londýnské derivátové burzy LIFFE. Objem obchodů zprostředkovaných společností RSJ je 233x větší než rozpočet České republiky). Mezi dalšími v porotě zasedne i inženýr Dalibor Dědek (jeden z nejvýznamnějších českých podnikatelů a zakladatel společnosti JABLOTRON. Doma společnost proslavila zabezpečovací zařízení, v zahraničí proslula díky "velkému mobilu" pro důchodce). V porotě zasedne i spolumajitel významné investiční skupiny ErtragSicherheit se sídlem v Rakousku, David Křížek, či majitel veletržní správy, Jiří Šviga. Významnou osobností mediální sféry, která také zasedne mezi členy poroty soutěže podnikatelských nápadů, je šéfredaktor Hospodářských novin, Petr Šimůnek. Odbornou porotu poté doplní významní akademici z ČVUT, VUT Brno, či VŠB - TUO. Na výherce čekají zajímavé výhry, které ve svém komplexu tvoří symboliku pro vstup do podnikání. Výherce dostane jedinečnou příležitost ukázat, co v něm je a zda je schopen této příležitosti využít. Kromě té nejdůležitější výhry - a tou je setkání s investory a diskuze o zkušenostech v podnikání, o možnosti investice, či radách, jak začít - je to zapůjčení vozu od společnosti PEUGEOT na dobu třech měsíců, či stylový notebook. Roli rádce a poradce výherci v oblasti tvorby podnikatelského plánu, výpočtu finanční náročnosti, či analýzy konkurence zde tvoří team odborníků portálu BUSYMAN.CZ. Přihlášku k účasti si můžete stáhnout zde ...

http://elektrika.cz/data/clanky/soutez-amper-2013-idea-2011-aneb-prile...


17.2.2011, lupa-tz.cz

Na ČVUT byli vyhlášení vítězové soutěže IBM Student Research Projects

IBM a České vysoké učení technické oznámily výsledky jedenáctého ročníku soutěže "IBM Student Research Projects" zaměřené na podporu výzkumné práce studentů. V soutěži, jejíž účastníci měli za úkol navrhnout aplikace pro "inteligentní kiosek", uživatelská rozhraní pro sociální sítě nebo rozhraní pro městské plánování, zvítězil Jakub Hušek . Student posledního ročníku Fakulty elektrotechnické vytvořil displej s vícedotykovým ovládáním a snímáním obrazu. Letošní vyhlášení vítěđzů "IBM Student Research Projects" pořádají IBM a Fakulta elektrotechnická ČVUT v rámci oslav stoletého, respektive šedesátého výročí založení obou organizací. Unikátní projekt propojuje výzkum IBM se studentským prostředím. "Studenti si mohou vyzkoušet spolupráci se špičkovými odborníky z výzkumného a vývojového oddělení IBM už v rámci studii, což je pro ně neocenitelná zkušenost," uvedl děkan Fakulty elektrotechnické docent Boris Šimák. Slavnostního předávání se zúčastnil také generální ředitel IBM Česká republika Vladek Šlezingr. "Spolupráce se studenty je pro nás všechny velice zajímavá a obohacující. Jde o oboustranně přínosný proces, kde naši zaměstnanci předávají své odborné zkušenosti a dovednosti a studenti jim pomáhají dívat se na dané oblasti výzkumu pohledem mladé generace," uvedl Šlezingr při předávání ocenění. Na akademickou půdu ČVUT dorazil v den slavnostního vyhlášení také speciální "skills truck", který v rámci akademického turné "Smarter Planet Comes to You" navštíví více než dvacet univerzit v západní Evropě a představí koncept IBM " Chytřejší planeta ". Praha byla jedinou zastávkou v rámci regionu střední a východní Evropy. Toto turné si klade za cíl představit studentům i pedagogům problematiku znalostí a dovedností potřebných pro nové desetiletí. Během návštěvy sedmnáctimetrového trucku se studenti a studentky dozvědí zajímavé informace o produktech, službách a strategii IBM, mohou si promluvit s manažery i výzkumníky společnosti, seznámí se s nabídkou stáží i pracovních příležitostí v IBM a zahrát si mohou také vzdělávací hru CityOne . O soutěži IBM Student Research Projects Hlavním cílem programu "IBM Student Research Projects" je naučit studenty řešit komplexní vědecké úlohy, prakticky je realizovat a projektové výsledky také přesvědčivě prezentovat. Vítězné projekty získávají finanční odměnu. Do soutěže, kterou IBM pořádá ve spolupráci s katedrou počítačů a katedrou počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT, se přihlásilo 11 projektů. Od roku 2005, kdy IBM začala na výzkumných projektech s ČVUT spolupracovat, se do programu zapojilo již více než 450 studentů. Vítězné projekty: 1. místo - Jakub Hušek: Displej s vícedotykovým ovládáním a snímáním obrazu Cílem této práce bylo navrhnout a vyrobit stůl s integrovanouđ počítačovou prođjekční plochou. Ta je schopna adekvátně reagovat na doteky uživatelů a navíc umožňuje i fotografování objektůpoložených na dotykové ploše. 2. místo - Jiří Hlinka: Rozhraní aplikace pro plánování měst (parkovací místa) Návrh a testování užiđvatelského rozhraní aplikace pro mobilní telefony, která uživateli poskytne informace o volných parkovacích místech ve městě. 3. místo - Jan Trska: Aplikační úlohy pro akcelerátor Javy na procesoru Cell Student navrhl, naprogramoval a otestoval sadu výkonnostních testů akcelerátoru Javy pro platformu vícejádrového procesoru IBM Cell. Sada testů zahrnuje řešení úloh z oblasti optimalizace, jako např. tzv. problém obchodního cestujícího. Zvláštní ceny poroty: Petr Švestka: Využití interface agentů Petr Stolař: Služba dobré ráno pro dotykový kiosek s "mluvící hlavou" Zvláštní cena za inovaci: Adam Prchlík: Rozhraní aplikace pro plánování měst (internetová síť) Přehled projektů všech ročníků, včetně výsledků a názorných videí, je dostupný na stránkách http://ibm-cvut.felk.cvut.cz/index.html. Zájemci se mohou také připojit do skupiny "IBM Smart University CZ" na sociální síti Facebook.

http://www.lupa.cz/tiskove-zpravy/na-cvut-byli-vyhlaseni-vitezove-sout...


17.2.2011, Automa

ČVUT v Praze udělila čestný doktorát profesoru A Min Tjoaovi

Na slavnostním zasedání Vědecké rady ČVUT v Praze 31. ledna 2011 obdržel prof. A Min Tjoa, ředitel Ústavu softwarových technologií a interaktivních systémů Technické univerzity ve Vídni, čestný titul doctor honoris causa.

Prof. A Min Tjoa je výraznoů osobností rakouského výzkumu, mezinárodně uznávaným odborníkem v oblasti objektově orientovaných databázových systémů, datových skladů, sémantického webu a počítačové bezpečnosti a zejména dlouholetým propagátorem a hybnou silou česko-rakouské univerzitní spolupráce.

Celou svou dosavadní odbornou dráhu prof. Tjoa spojil s akademickým prostředím. V letech 1982 až 1995 působil na vídeňské technické univerzitě. Počátkem 90. let minulého století se stal jedním ze zakladatelů výzkumného ústavu FAW (Für Anwendungsorientierte Wissensverarbeitung) Univerzity J. Keplera v Linci, který je zaměřen na intenzivní vědeckou spolupráci s univerzitními pracovišti ve střední a východní Evropě.

Od roku 1995 působí prof. A Min Tjoa jako ředitel Ústavu softwarových technologií a interaktivních systémů na Technické univerzitě ve Vídni; tento ústav vznikl z jeho iniciativy "na zelené louce" a dnes s téměř stovkou pracovníků a širokým odborným zaměřením v oblasti počítačových věd a kybernetiky patří k největším a nejvýznamnějším výzkumným celkům v oboru informatiky nejen v Rakousku.

Po roce 2000 se významně podílel na vytvoření rakouského Kompetenčního centra pro elektronické obchodování. V roce 2006 stál u zrodu velkého průmyslově orientovaného rakouského centra pro počítačovou bezpečnost Centrum Excellence Secure Business Austria, které nyní řídí.

V letech 1999 až 2003 byl prezidentem Rakouské informatické společnosti. V˙letech 2004 až 2007 působil jako člen rakouské komise pro UNESCO.

Prof. Tjoa je autorem či spoluautorem patnácti knih a více než 150 článků v prestižních časopisech nebo na významných mezinárodních konferencích. Je zakládajícím členem a viceprezidentem DEXA Association, jež každoročně pořádá prestižní informatické multikonference DEXA (v roce 2010 to byl již dvacátý první ročník). Je čestným členem rakouské Společnosti pro kybernetická studia, od roku 1996 je čestným profesorem Middlesexské univerzity v Londýně, dále byl zvolen zahraničním členem Ruské akademie technických věd a v roce 2005 obdržel zlatou Felberovu medaili ČVUT.

Prof. A Min Tjoa od roku 1990 systematicky podporuje kvalitní výzkum na ČVUT a jeho zapojení do mezinárodních struktur. Již v roce 1991 stál u zrodu Společného pracoviště ČVUT FEL a FAW, které v roce 1996 přerostlo do podoby Gerstnerovy laboratoře na ČVUT FEL a později se stalo klíčovou součástí katedry kybernetiky - centra EU Centrum Excellence. Od roku 1991 prof. Tjoa trvale působí v řídicích či poradních orgánech společného pracoviště, později Gerstnerovy laboratoře i evropského centra. Svými koncepčními úvahami významně přispěl k modernímu formování tohoto pracoviště.

Prof. Tjoa se osobně podílel na výchově odborníků z ČVUT, připravoval a zabezpečoval pro mnoho z nich stáže na TU Vídeň. Pravidelně přednáší na ČVUT. Inicioval vznik nové laboratoře pro automatické řízení v rámci prestižního systému Laboratoří Christiana Dopplera v Rakousku, a to za účasti ČVUT a české firmy CertiCon, a. s. Tato laboratoř zahájila svou činnost v lednu 2010.

Prof. Tjoa po dvacet let nezištně a obětavě podporuje výzkumnou spolupráci mezi ČVUT a rakouskými výzkumnými institucemi. Podílí se tak výrazně na zlepšování pozice ČVUT ve světovém výzkumném prostoru, a nepřímo tudíž i na pozitivním hodnocení ČVUT v žebříčku špičkových světových univerzit.

"Osobně si vážím pana profesora pro jeho odborné a lidské kvality, nezištnou snahu pomoci těm, kteří potřebují překonávat překážky při vstupu do mezinárodní arény vědy," uvedl prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc., vedoucí katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT. "Prof. Tjoa velmi pomohl řadě studentů a pracovníků ČVUT v jejich začlenění do špičkového mezinárodního výzkumu. Zasloužil se tím o růst několika výzkumných týmů na Fakultě elektrotechnické ČVUT v období po roce 1989, kdy jsme to nejvíce potřebovali. Dnes s obdobným nadšením pomáhá budovat informatickou komunitu v zemích jihovýchodní Asie, ve Vietnamu, Indonésii a na Filipínách. Je to člověk světového formátu s patřičnou odbornou erudicí a velkou duší," uvedl dále prof. Mařík.


24.2.2011, Mladá fronta Dnes

Studenti IT a podnikání

Co po škole? To je otázka, kterou již nyní řeší řada studentů. Pokud v sobě mají podnikavého ducha, mají nyní šanci poznat, jak se dělá byznys.

Katedra kybernetiky na Fakultě elektrotechnické pražského ČVUT otevřela minulý týden Entrepreneurs Club (eClub), v rámci něhož připravuje pro studenty a další zájemce každou středu přednášky, kde vystoupí řada expertů. Od ekonomů, podnikatelů, výzkumníků i právníků se posluchači dozvědí, jak založit firmu, jak najít zákazníky pro svůj produkt, jak jej nabízet na trhu, jak odvodit správnou cenu a podobně.

Studenti si tak mohou osvojit podnikatelské dovednosti a budou připraveni zapojit se do IT byznysu. Nejúspěšnější z posluchačů kurzu se pak mohou těšit na cestu do Mekky IT - Silicon Valley.

Více na www.eclub.cvutmedialab.cz/

Za obsah odpovídá: prof. Ing. Oldřich Starý, CSc.