1.7.2017, cilichili.cz

Budeme jen mozky v nálevu?

Díky jeho nástrojům udělalo Disney Studio z klasického Lvího krále 3D film. Daniel Sýkora, programátor s duší výtvarníka, píše algoritmy, které mají do animáků vrátit ruční práci. Bez úmorné dřiny. Teď ohromil svět počítačové grafiky videem rozhýbaných obličejů, které na sebe berou podobu jakékoliv fotky, sochy nebo obrazu. Z umělé inteligence má ale trochu strach.

„Mám strach, že vypustíme Krakena,“ řekl jste mi před časem o nástroji, který jste se svým týmem naprogramoval. Donedávna to bylo tajné, teď už je to venku - na YouTube. A psal o tom i nejčtenější britský on-line deník Daily Mail. Proč Kraken?

Protože to vypadá tak věrohodně, že laik a mnohdy ani samotný výtvarník nerozpozná, že to není ruční práce. A v tom je i potenciální nebezpečí. Je to jako ve sci-fi filmu, kde se androidi vyrovnají svým stvořitelům, pak je přechytračí nebo se postaví proti nim. Mám trochu obavu, že jsme vyrobili něco, co nám trochu utíká, ztrácíme kontrolu a možná jsme to i přeťápli. Na druhou stranu je v tom ale obrovský potenciál. Kdyby se náš nástroj využil pro výrobu animovaného filmu, ušetřila by se spousta peněz, času a námahy, zároveň by to pořád mělo originální výtvarníkův styl…

Přesto sklízíte reakce, že animaci spíš devalvujete, že se prostě nahrají obličeje, nabarví se a nazdar. K čemu pak ruční práce?

Ano. To je ten negativistický, skeptický přístup. Ale já fakt chci, aby to ruční práci podpořilo, což je cíl všech mých dosavadních algoritmů. Vrátit patinu, pel a šum ruční práce do počítačově animovaných filmů.

Ale teď jste jako doktor Frankenstein. Prožíváte radost stvořitele. Jak ale z literatury tušíme, nemusí to dopadnout dobře…

Člověk je nějak puzený k překonávání limitů, kam až je možné se s umělou inteligencí dostat. Když to pak nastane, není jasné, co s tím bude. Já se na to ale snažím nemyslet. Kdyby třeba lidé, kteří dělají genetické experimenty, během práce pořád mysleli na možné zneužití, věda by se nikam nepohnula. Zneužitelné je všechno.

Hodně lidí pokládá vaše video, které je zatím prototyp vzniklý kvůli publikaci v odborném mezinárodním časopise, za aplikaci na mobil. Těší se, že si s ní budou dělat pohyblivá selfíčka. Třeba takový pozdrav z Paříže. Slečna vedle Rodinovy sochy bude dělat duckface a vypadat přitom právě jako ta Rodinova socha…

Tak daleko to samozřejmě není, máme to patentované a s firmou Adobe na tom budeme ještě pracovat, možná z toho jednou bude i nějaká masově využívaná aplikace. Když to zveřejnil Daily Mail, ozvala se spousta lidí a dávali nám nabídky. Museli jsme je trochu zchladit. Zájem je ale obří. Naše předchozí algoritmy zajímaly spíš lidi z branže.

Jenže tohle je lidský obličej!

No právě! O něco podobného se snaží velcí hráči. Nejvíc mě rozesmálo a potěšilo, když jsem si přečetl: „Všechny Zuckerbergovy peníze nestačily, aby vyvinuli něco pořádného na stylizaci obličejů, a tady se podívejte na partičku z ČVUT z Prahy!“ Dřív jsme úspěšně udělali stylizace trojrozměrných modelů, ale obličej, to je výzva! Divák je na něj extrémně citlivý, na 3D neživém modelu ledacos schováte, na obličeji ne. A tak jsme to zkoušeli, hráli jsme si s tím. Podařilo se to, i když je pořád co vylepšovat. To, že by to v reálném čase běželo na mobilu, je zatím daleko. Ale kdo ví… Každopádně je fascinující, jak se obrovští giganti snaží vyrobit filtry na obličeje, mají na to armády dobře zaplacených lidí, zatímco my jsme to v malém týmu zvládli na koleně. Zatím nemůžu odkrýt karty (v létě bude Sýkora nástroj prezentovat na velké konferenci a chystá publikaci v odborném mezinárodním časopise, pozn. red.), ale náš princip je v podstatě velmi jednoduchý, visel ve vzduchu, jen se na něj nikdo nezaměřil. Jiné týmy sestrojují - přeneseně řečeno - složité gigantické mašiny s propleteným soukolím, ze kterých trčí jedno ramínko, které vám maximálně zamíchá kávu. Až zveřejníme náš postup, bude to asi šok. Zboříme totiž hype neuronových sítí, o kterých si lidi myslí, že se za tím skrývají. Ale nikoliv. Je to hotentotsky jednoduchá věc. Dokazujeme, že stále existují úplně jednoduché cesty, kterými se dá dosáhnout lepších výsledků.

Umělé neuronové sítě, které - jednoduše řečeno - simulují činnosti lidského mozku, stroje, které se učí z vlastních chyb, promiňte, ale to mi taky připadá fascinující.

To ano, ale z mého pohledu to není elegantní. Neuronová síť je černá krabička, něco do ní pošlu a modlím se, aby na konci něco vypadlo. U našeho modelu vidím všechno až do nejmenších vnitřností, a když se něco pokazí, vím, co a proč se pokazilo. A můžu to opravit.

Takže je to rozdíl jako mezi starou a novou generací aut. Dřív automechanik auto rozebral na součástky a složil, teď zapojí elektronickou diagnostiku a něco mu to vyhodí…

To je skvělá analogie. Obávám se, že ten trend strojového učení by mohl odnaučit lidi myslet. Kdokoliv si může stáhnout balík, který síť učí, hodí do toho nějaká data a pak počká, co vyleze. Vytrácí se ta analytická část - pochopit problém a hledat řešení. To mě mrzí, nelíbí se mi to, bojím se.

Lidé si přirozeně vybírají jednodušší řešení, a pokud jim něco usnadní práci, manuální i fyzickou, není cesty zpět.

To je hrozně zajímavá myšlenka. Během industriální revoluce se nahrazovala hrubá lidská síla roboty, ve 20. století i jemnější lidská práce roboty a počítači. A nyní už se nahrazuje i intelektuální lidská práce. A za pár let se mnou takový rozhovor udělá robot.

Ale má to svoje limity, ne? Robot sice předloží sadu otázek, někdy bude i působit, že bystře reaguje, ale když jsem se o tom bavila s jedním kybernetikem, který se strojovému učení věnuje, tak ten je přesvědčený, že robot nikdy neudělá vtip, nebude reagovat v jemných nuancích a nenapíše dobrou báseň. A vzpoury robotů se nebojí.

Taky jsem si ještě před pěti lety myslel, že není možné vygenerovat syntetický obrázek, který by byl stejně dobrý jako ručně kreslený. Ale ono to jde! A tak nejsme daleko od vtipů. V Google Brain jsou superchytří lidé, kteří se snaží vyrobit jakoby autonomní systém, který bude schopen porozumět přirozenému jazyku a komunikovat jako člověk. Je to otázka času, působí to na mě apokalypticky. Co tedy bude? Má smysl se o něco snažit, nebo budeme jen mozky v nálevu?

Do světa computer science jste vyšel z podzemí počítačového undergroundu devadesátých let. Z takzvané demoscény, což byli počítačoví geeci z celého světa, kteří se snažili vytřískat maximum grafické krásy z tehdejších - z dnešního pohledu neuvěřitelně pomalých - počítačů s malinkou pamětí. Jak vlastně dnes vypadá počítačový underground?

Už to sleduji jen zpovzdálí, přesunulo se to do retro podoby. Zpátky k 8bitovým počítačům, což jsou dnes totální relikvie, ale když je máte a fungují, je to úplný zázrak. A jsou nadšenci, co vyvíjejí moderní software pro tyhle staré počítače, a když to funguje, tak to v nich vyvolává extatické reakce! Stále překonávají hranice, jako za starých časů. Většinou jsou to už takoví ti stařešinové, kteří v době 8 bitů byli mladíci. Taťuldové. Ale když vidím videa z těch akcí, tak pořád umějí řvát nadšením jak malí kluci. Jako jsme řvávali nadšením na setkáních demoscény.

Učíte na elektrotechnické fakultě ČVUT. Jaká je současná generace vašich studentů?

Ironií je, že tuhle generaci spojuje roztříštěnost. Nemají centrální, sdílený zájem, už neexistuje jeden trend, tak jako my jsme hromadně pařili dvě tři nejrozšířenější hry nebo jak žila zmíněná demoscéna. Dneska se to valí všude, spoustou kanálů. Těkají, těžko se soustředí na jednu věc.

Ale abychom nemoralizovali ve stylu „to máme mládež“. Může to být i výhoda?

Díky diverzifikaci toho víc poznají. My jsme prostě měli počítač a byli s ním zavření a věci kolem nás žily vlastním životem - bez nás. Pomalu jsme nevycházeli z domu. Dneska lidi cestují, dělají, co je baví, mají mnohem víc zájmů. A taky se umí zakousnout a nadchnout, ale musíte je včas drapnout. Dávat jim úkoly, ve kterých postupují dopředu. Pak to najednou funguje.

Umíte nadchnout? A jaké lidi si vybíráte do týmu?

Myslím, že umím. Abych vytipoval talent, musím učit a poznávat studenty celý semestr. Nechápu výběrová řízení, kde si vyberou člověka během deseti minut. Může být nabušený a naučený, ale já potřebuju lidi kreativní. A kreativita nejde nadrtit. Jsem pyšný na svůj tým. Když je největší nápor, finišujeme článek, dotahujeme nějakou věc, všichni makají, totální vypětí… a pak nastane chvíle absolutního štěstí. Klape to a já jsem šťastný, že s nimi dělám a oni chtějí dělat se mnou. A nakonec mě překonávají, něco vymyslí líp, můžu jen smeknout.

A nevadí vám to?

Ne, naopak. Je to parádní. Můj sen je být obklopený lidmi, kteří jsou lepší a já se od nich můžu zase učit.

http://cilichili.cz/2017/7-strach-ma-velka-kridla/pokec/budeme-jen-mozky-v-nalevu/


2.7.2017, scena.cz

Tata Bojs oživí Futuretro!

Už se stalo zvykem, že na své narozeniny nás Tata Bojs podarují výjimečným koncertem, zajímavou událostí či oznámením věcí příštích. Nic se nemění ani letos, kdy kapela okolo Milana Caise a Mardoši 29. června, tedy v den svých 29. narozenin, zveřejnila opravdovou pecku, která nemůže nechat žádného fanouška TB chladným - v listopadu a prosinci letošního roku Tatáči chystají celkem sedm koncertů (z toho rovnou tři v Praze), na nichž kompletně přehrají své přelomové album Futuretro! To při té příležitosti navíc vyjde také v reedici na 2LP.

„Vinyl vlastně vychází u příležitosti patnáctého výročí, s drobným dvouletým skluzem. Ovšem u desky s takovým názvem jsou různé časové posuny v pořádku. To není obyčejné nestíhání, ale součást konceptu!,“ komentuje to Mardoša.

Album, které je zcela zásadním počinem nejen pro Tata Bojs ale také pro domácí hudební scénu jako takovou, dostalo kapelu v době svého vydání v roce 2000 na titulní strany takřka všech tehdejších hudebních časopisů, vyneslo jí první dvě nominace v Cenách Akademie populární hudby.

Nyní, sedmnáct let od jeho vydání (a pět let od vydání sběratelské edice Futuretro Max), se k této přelomové nahrávce Tata Bojs znovu vracejí. A jak to v případě Milana Caise, Mardoši a spol. bývá, půjde o jedinečnou, do posledních detailů dotaženou událost.

V rámci mini turné, na němž se můžete těšit také na tehdejšího člena kapely Marka Doubravu a zpěvačku Kláru Nemravovou a kapelu Hm… coby speciální hosty, Tata Bojs navštíví Jablonec n. Nisou (16. 11.), Ostravu (18. 11.), Plzeň (25. 11.), Brno (26. 11.) a vše vyvrcholí v Praze, kde Tatáči zahrají hned třikrát!

Konkrétně 29. 11. v Paláci Akropolis, 6. 12. v ROXY a 14. 12. v Divadle Archa, tedy na místech s kapelou a její historií úzce spjatých. „Přišlo nám lákavé udělat tentokrát v Praze místo jednoho většího koncertu tři menší. Vybrali jsme místa, kde jsme hráli snad nejčastěji a kde se cítíme dobře. Koncerty jsou v týdenních rozestupech a všechny za stejnou cenu. Fanoušci si tak můžou sami vybrat, kde nás budou chtít vidět. Mohli jsme samozřejmě udělat něco podobnýho jako U2 s Joshua Tree a domluvit pár stadiónů, ale my jsme se rozhodli být lidem blíž…:-),“ směje se Milan Cais a doplňuje: „Celé to naše mini Futuretro tour zakončíme v Divadle Archa, kde se album v roce 2000 křtilo.“

„Na koncertech bychom rádi přehráli celé Futuretro a to pokud možno co nejvěrněji. Tudíž volba kapely Hm… coby speciálního hosta celého turné není náhodná. Kromě Marka Doubravy, který s námi odehraje komplet Futuretro, se její členové Filip Nebřenský a Viktor Ekrt objeví jako další hosté a zahrají své party pro flétnu a housle, které nám tenkrát, na přelomu tisíciletí, nahráli ve studiu. A samozřejmě bude hrát i celá současná sestava Tata Bojs. Naše nové kamarády nehodíme do smetí!,“ říká k chystaným koncertům Mardoša.

Koncerty i reedici alba na 2LP doprovodí také zbrusu nové vizuály, na nichž TB opět spolupracovali se svým dvorním fotografem Salimem Issou. Vznikl nový set promo fotek, který byl nafocen v unikátních prostorách Laboratoře vysokých napětí Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. K čemuž Milan dodává „Když mi Salim ukázal ten prostor, jehož interiér vypadá jako obří laboratoř Nikoly Tesly, byl jsem nadšen, protože to je místo, které v sobě nese ‚futu‘ i ‚retro‘ zároveň. Díky vstřícnosti lidí z FELu ČVUT jsme se tam mohli volně pohybovat a nafotit fotky se skvělým pozadím.“

Na jiném místě pak vznikla i jedna speciální fotografie, která je až na věk „aktérů“ s předlohou původní verze Futuretra naprosto identická. „Když mě napadlo přefotit po sedmnácti letech původní obal Futuretra, nebyl jsem si tím nápadem úplně jist, ostatně něco podobného už jsme dělali k oslavám pětadvaceti let, ale Mardošovi a Markovi se to líbilo, tak jsme do toho nakonec šli. Už při první pracovní fotce v ateliéru u Salima nám bylo jasný, že to bude fungovat. A ty diody, co máme na čelech, jsou skutečně ty stejný jako z původního obalu!“ rozkrývá detaily Milan Cais.

Vstupenky na pražské koncerty jsou k dispozici od 29.6. za jednotnou cenu 490,- Kč v předprodeji GoOut.cz. Síť GoOut zajišťuje i předprodej na mimopražské koncerty (vyjma Jablonce n/N). Bližší informace k jednotlivým koncertům najdete na FB profilu kapely nebo na www.tatabojs.cz.

http://www.scena.cz/index.php?d=1&o=2&c=30585&r=1


4.7.2017, fullmoonzine.cz

Tata Bojs znovu oživí své Futuretro

Už se stalo zvykem, že na své narozeniny nás Tata Bojs podarují výjimečným koncertem, zajímavou událostí či oznámením věcí příštích. Nic se nemění ani letos, kdy kapela okolo Milana Caise a Mardoši ve čtvrtek 29. června, tedy v den svých 29. narozenin, zveřejnila opravdovou pecku, která nemůže nechat žádného fanouška TB chladným - v listopadu a prosinci letošního roku Tatáči chystají celkem sedm koncertů (z toho rovnou tři v Praze), na nichž kompletně přehrají své přelomové album Futuretro. To při té příležitosti navíc vyjde také v reedici na 2LP.

"Vinyl vlastně vychází u příležitosti patnáctého výročí, s drobným dvouletým skluzem. Ovšem u desky s takovým názvem jsou různé časové posuny v pořádku. To není obyčejné nestíhání, ale součást konceptu!," komentuje to Mardoša. Album, které je zcela zásadním počinem nejen pro Tata Bojs ale také pro domácí hudební scénu jako takovou, dostalo kapelu v době svého vydání v roce 2000 na titulní strany takřka všech tehdejších hudebních časopisů, vyneslo jí první dvě nominace v Cenách Akademie populární hudby a kromě řady dalších ocenění následně také titul Album desetiletí v anketě MF Dnes.

Nyní, sedmnáct let od jeho vydání (a pět let od vydání sběratelské edice Futuretro Max), se k této přelomové nahrávce Tata Bojs znovu vracejí. A jak to v případě Milana Caise, Mardoši a spol. bývá, půjde o jedinečnou, do posledních detailů dotaženou událost. V rámci mini turné, na němž se můžete těšit také na tehdejšího člena kapely Marka Doubravu a zpěvačku Kláru Nemravovou a kapelu Hm.... coby speciální hosty, Tata Bojs navštíví Jablonec n. Nisou (16. 11.), Ostravu (18. 11.), Plzeň (25. 11.), Brno (26. 11.) a vše vyvrcholí v Praze, kde Tatáči zahrají hned třikrát.

Konkrétně 29. 11. v Paláci Akropolis, 6. 12. v Roxy a 14. 12. v Divadle Archa, tedy na místech s kapelou a její historií úzce spjatých. "Přišlo nám lákavé udělat tentokrát v Praze místo jednoho většího koncertu tři menší. Vybrali jsme místa, kde jsme hráli snad nejčastěji a kde se cítíme dobře. Koncerty jsou v týdenních rozestupech a všechny za stejnou cenu. Fanoušci si tak můžou sami vybrat, kde nás budou chtít vidět. Mohli jsme samozřejmě udělat něco podobnýho jako U2 s Joshua Tree a domluvit pár stadiónů, ale my jsme se rozhodli být lidem blíž...,"směje se Milan Cais a doplňuje: "Celé to naše mini Futuretro tour zakončíme v Divadle Archa, kde se album v roce 2000 křtilo."

Koncerty i reedici alba na 2LP doprovodí také zbrusu nové vizuály, na nichž TB opět spolupracovali se svým dvorním fotografem Salimem Issou. Vznikl nový set promo fotek, který byl nafocen v unikátních prostorách Laboratoře vysokých napětí Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. K čemuž Milan dodává "Když mi Salim ukázal ten prostor, jehož interiér vypadá jako obří laboratoř Nikoly Tesly, byl jsem nadšen, protože to je místo, které v sobě nese "futu" i "retro" zároveň. Díky vstřícnosti lidí z FELu ČVUT jsme se tam mohli volně pohybovat a nafotit fotky se skvělým pozadím."

http://www.fullmoonzine.cz/novinky/tata-bojs-znovu-ozivi-sve-futuretro


5.7.2017, topvip.cz

Tata Bojs oživí Futuretro! Chystá se sedm unikátních koncertů a reedice na LP

Už se stalo zvykem, že na své narozeniny nás Tata Bojs podarují výjimečným koncertem, zajímavou událostí či oznámením věcí příštích. Nic se nemění ani letos, kdy kapela okolo Milana Caise a Mardoši ve čtvrtek 29. června, tedy v den svých 29. narozenin, zveřejnila pecku, která nemůže nechat žádného fanouška Tata Bojs chladným - v listopadu a prosinci letošního roku Tatáči chystají celkem sedm koncertů (z toho rovnou tři v Praze), na nichž kompletně přehrají své přelomové album Futuretro! To při té příležitosti navíc vyjde také v reedici na 2LP.

„Vinyl vlastně vychází u příležitosti patnáctého výročí, s drobným dvouletým skluzem. Ovšem u desky s takovým názvem jsou různé časové posuny v pořádku. To není obyčejné nestíhání, ale součást konceptu!“ komentuje to Mardoša.

Album, které je zcela zásadním počinem nejen pro Tata Bojs ale také pro domácí hudební scénu jako takovou, dostalo kapelu v době svého vydání v roce 2000 na titulní strany takřka všech tehdejších hudebních časopisů, vyneslo jí první dvě nominace v Cenách Akademie populární hudby a kromě řady dalších ocenění následně také titul Album desetiletí v anketě MF Dnes.

Nyní, sedmnáct let od jeho vydání (a pět let od vydání sběratelské edice Futuretro Max), se k této přelomové nahrávce Tata Bojs znovu vracejí. A jak to v případě Milana Caise, Mardoši a spol. bývá, půjde o jedinečnou, do posledních detailů dotaženou událost.

V rámci mini turné, na němž se můžete těšit také na tehdejšího člena kapely Marka Doubravu a zpěvačku Kláru Nemravovou a kapelu Hm…. coby speciální hosty, Tata Bojs navštíví Jablonec n. Nisou (16. 11.), Ostravu (18. 11.), Plzeň (25. 11.), Brno (26. 11.) a vše vyvrcholí v Praze, kde Tatáči zahrají hned třikrát. Konkrétně 29. 11. v Paláci Akropolis, 6. 12. v Roxy a 14. 12. v Divadle Archa, tedy na místech s kapelou a její historií úzce spjatých. „Přišlo nám lákavé udělat tentokrát v Praze místo jednoho většího koncertu tři menší. Vybrali jsme místa, kde jsme hráli snad nejčastěji a kde se cítíme dobře. Koncerty jsou v týdenních rozestupech a všechny za stejnou cenu. Fanoušci si tak můžou sami vybrat, kde nás budou chtít vidět. Mohli jsme samozřejmě udělat něco podobnýho jako U2 s Joshua Tree a domluvit pár stadiónů, ale my jsme se rozhodli být lidem blíž…:-),“ směje se Milan Cais a doplňuje: „Celé to naše mini Futuretro tour zakončíme v Divadle Archa, kde se album v roce 2000 křtilo.“

„Na koncertech bychom rádi přehráli celé Futuretro a to pokud možno co nejvěrněji. Tudíž volba kapely Hm… coby speciálního hosta celého turné není náhodná. Kromě Marka Doubravy, který s námi odehraje komplet Futuretro, se její členové Filip Nebřenský a Viktor Ekrt objeví jako další hosté a zahrají své party pro flétnu a housle, které nám tenkrát, na přelomu tisíciletí, nahráli ve studiu. A samozřejmě bude hrát i celá současná sestava Tata Bojs. Naše nové kamarády nehodíme do smetí!,“ říká k chystaným koncertům Mardoša.

Koncerty i reedici alba na 2LP doprovodí také zbrusu nové vizuály, na nichž TB opět spolupracovali se svým dvorním fotografem Salimem Issou. Vznikl nový set promo fotek, který byl nafocen v unikátních prostorách Laboratoře vysokých napětí Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. K čemuž Milan dodává „Když mi Salim ukázal ten prostor, jehož interiér vypadá jako obří laboratoř Nikoly Tesly, byl jsem nadšen, protože to je místo, které v sobě nese »futu« i »retro« zároveň. Díky vstřícnosti lidí z FELu ČVUT jsme se tam mohli volně pohybovat a nafotit fotky se skvělým pozadím.“

Na jiném místě pak vznikla i jedna speciální fotografie, která je až na věk »aktérů« s předlohou původní verze Futuretra naprosto identická. „Když mě napadlo přefotit po sedmnácti letech původní obal Futuretra, nebyl jsem si tím nápadem úplně jist, ostatně něco podobného už jsme dělali k oslavám pětadvaceti let, ale Mardošovi a Markovi se to líbilo, tak jsme do toho nakonec šli. Už při první pracovní fotce v ateliéru u Salima nám bylo jasný, že to bude fungovat. A ty diody, co máme na čelech, jsou skutečně ty stejný jako z původního obalu!“ rozkrývá detaily Milan Cais.

http://www.topvip.cz/alba/tata-bojs-ozivi-futuretro-chysta-se-sedm-unikatnich-koncertu-a-reedice-na-lp


6.7.2017, roklen24.cz

David Sedláček (ČVUT): Tahounem virtuální reality je Průmysl 4.0

Cílem Evropské kosmické agentury (ESA) je cesta na Měsíc a vybudování tamní základny pomocí 3D tisku. My jsme pro ni vytvořili virtuální program, který celý průběh cesty přiblíží - stavbu rakety, samotný let, sbírání vzorků hornin a výzkum. Jaký je rozdíl mezi virtuální a rozšířenou realitou prozrazuje David Sedláček z katedry počítačové grafiky a interakce (FEL, ČVUT).

Jaké vychytávky virtuální reality vznikly na Fakultě elektrotechnické ČVUT? Na čem spolupracují se společností Škoda Auto?

Virtuální realita (VR) je technologie umožňující uživateli interagovat se simulovaným prostředím. Technologie virtuální reality vytvářejí iluzi skutečného světa (např. při výcviku boje, pilotování, lékařství), nebo fiktivního světa počítačových her. Jde o vytváření vizuálního, sluchového, hmatového či jiného zážitku budícího subjektivní dojem skutečnosti pomocí zobrazovacího zařízení počítače, speciální audiovizuální helmy, brýlí atd., popř. oblečení snímajícího pohyb a stimulujícího hmat nebo jiné vjemy vyvolávající techniky.

Rozšířená realita (augmented reality) je označení používané pro reálný obraz světa doplněný počítačem vytvořenými objekty. Jinak řečeno jde o zobrazení reality (např. budovy nasnímané fotoaparátem v mobilním telefonu) a následné přidání digitálních prvků (třeba informací o daném objektu).

http://roklen24.cz/a/wSHae


11.7.2017, musicserver.cz

Tata Bojs oživí "Futuretro". Chystá se sedm unikátních koncertů a reedice na LP

Ani letos nevyjdou fanoušci Tata Bojs naprázdno. Nedávno se hanspaulská legenda představila v Telči na akci "Hrůza na zámku" a nyní se chystá vzpomenout na své přelomové album "Futuretro". Vydá ho v reedici na 2LP a kompletně ho přehraje na sedmi koncertech po České republice. "Vinyl vlastně vychází u příležitosti patnáctého výročí s drobným dvouletým skluzem. Ovšem u desky s takovým názvem jsou různé časové posuny v pořádku. To není obyčejné nestíhání, ale součást konceptu," komentuje to Mardoša.

"Futuretro" vyšlo původně v roce 2000, získalo dvě nominace v cenách Akademie populární hudby a MF DNES ho ocenila titulem Album desetiletí. V rámci miniturné si ho diváci naživo vyslechnou v Jablonci nad Nisou (16. listopadu), Ostravě (18. listopadu), Plzni (25. listopadu), Brně (26. listopadu) a vše vyvrcholí v Praze, kde Tatáči zahrají hned třikrát. Pro tuto příležitost se do kapely vrací i Marek Doubrava a zpěvačka Klára Nemravová. V rolí hostů se představí formace Hm...

V Praze skupina zahraje konkrétně 29. listopadu v Paláci Akropolis, 6. prosince v Roxy a 14. prosince v Divadle Archa, tedy na místech s kapelou a její historií úzce spjatých. "Přišlo nám lákavé udělat tentokrát v Praze místo jednoho většího koncertu tři menší. Vybrali jsme místa, kde jsme hráli snad nejčastěji a kde se cítíme dobře. Koncerty jsou v týdenních rozestupech a všechny za stejnou cenu. Fanoušci si tak můžou sami vybrat, kde nás budou chtít vidět. Mohli jsme samozřejmě udělat něco podobnýho jako U2 s 'Joshua Tree' a domluvit pár stadiónů, ale my jsme se rozhodli být lidem blíž," usmívá se Milan Cais. Doplňuje: "Celé to naše mini Futuretro tour zakončíme v Divadle Archa, kde se album v roce 2000 křtilo."

Baskytarista Mardoša dodává: "Na koncertech bychom rádi přehráli celé 'Futuretro' a to pokud možno co nejvěrněji. Tudíž volba kapely Hm... coby speciálního hosta celého turné není náhodná. Kromě Marka Doubravy, který s námi odehraje komplet 'Futuretro', se její členové Filip Nebřenský a Viktor Ekrt objeví jako další hosté a zahrají své party pro flétnu a housle, které nám tenkrát, na přelomu tisíciletí, nahráli ve studiu. A samozřejmě bude hrát i celá současná sestava Tata Bojs. Naše nové kamarády nehodíme do smetí," říká k chystaným koncertům Mardoša.

Nemůžou chybět ani zbrusu nové vizuály, na kterých kapela pracovala opět se Salimem Issou. "Když mi Salim ukázal ten prostor, jehož interiér vypadá jako obří laboratoř Nikoly Tesly, byl jsem nadšen, protože to je místo, které v sobě nese 'futu' i 'retro' zároveň. Díky vstřícnosti lidí z FELu ČVUT jsme se tam mohli volně pohybovat a nafotit fotky se skvělým pozadím." Nechybí ani speciální fotka, která je identickou s předlohou původní verze "Futuretra" a zde v článku je k vidění na titulní fotografii. "Když mě napadlo přefotit po sedmnácti letech původní obal 'Futuretra', nebyl jsem si tím nápadem úplně jist, ostatně něco podobného už jsme dělali k oslavám pětadvaceti let. Mardošovi a Markovi se to ale líbilo, tak jsme do toho nakonec šli. Už při první pracovní fotce v ateliéru u Salima nám bylo jasný, že to bude fungovat. A ty diody, co máme na čelech, jsou skutečně ty stejný jako z původního obalu," dodává Milan Cais.

Vstupenky na pražské koncerty jsou k dispozici od 29. června za jednotnou cenu 490 Kč v předprodeji GoOut.cz. Síť GoOut zajišťuje i předprodej na mimopražské koncerty (vyjma Jablonce n/N). Bližší informace k jednotlivým koncertům najdete na FB profilu kapely nebo na www.tatabojs.cz.

http://musicserver.cz/clanek/56138/tata-bojs-ozivi-futuretro-chysta-se-sedm-unikatnich-koncertu-a-reedice-na-lp/


21.7.2017, Metro

Od studentské formule k velkým automobilkám

Mladý technik potkává svou práci v autech, která ho míjejí na silnici.

Zdeňku Houfovi může řada lidí závidět: dělá práci, která ho baví a její výsledky může vidět v praxi skoro každý den. Jedenatřicetiletý mladík vystudoval Elektrotechnickou fakultu ČVUT v Praze a dnes vytváří prototypy zařízení, se kterými se můžeme setkávat ve škodovkách, toyotách nebo volkswagenech. Jeho cesta do Continental Automotive v Brandýse nad Labem, kde firma vyrábí autorádia a další interiérovou elektroniku pro auta, byla přitom úplně obyčejná.

"Práci jsem sehnal přes inzerát na internetovém portálu s pracovními příležitostmi. Už na vysoké škole jsme stavěli prototyp formule. Práce na vzorkové dílně je vlastně pokračováním toho, co jsem dělal na škole," řekl deníku Metro Houf.

Se studentskou elektrickou formulí udělal jako kapitán své studentské dvacetičlenné party díru do světa. "Začátky byly těžké, ale postupem času se tým vypracovával. První velký úspěch přišel před třemi lety v Itálii, kde byl náš tým druhý. Předloni to bylo druhé místo v závodech v Česku a vloni v USA a Kanadě brali obě první místa. Dnes už samozřejmě soutěžit nemohu. Nicméně jezdívám na závody jako technický komisař a hodnotím například design formulí," dodává Houf.

Se Zdeňkovou prací se mohou setkávat například fanoušci japonské automobilky Toyota, pro kterou Zdeněk pomáhal testovat a vyrábět palubní přístrojovou desku pro modely Auris, Avensis, C-HR a Corolla. "Zajímavé bylo setkání s novým modelem na ulici. Byl to zvláštní pocit, protože v autě je naše přístrojová deska zasazená do plastových dílů a díky nim má jiný tvar a vypadá vlastně úplně jinak," vzpomíná Houf. Momentálně Zdeněk dělá díly nejen pro Japonce, ale také do německých volkswagenů či českých škodovek, do kterých upravuje desky plošných spojů pro nový modelový rok. "Mladá Boleslav je blízko, proto vzorky tachometrů pro Škodovku připravujeme v podstatě výhradně my v Brandýse," vysvětluje.

Interiér vozů se dnes nejvíc mění kvůli funkcím spojeným s internetem. Brzy tedy bude podle Zdeňka stačit například namalovat na displej nějaký symbol a auto zatelefonuje třeba manželce řidiče. Kdy budou takové věci ve vozech běžné, je ale podle něj otázkou. "Z hlediska technologie to přístroje umí už dnes, je to jen otázka schopností softwaru, jak si s tím poradí. Druhá věc je, zda to budou chtít zákazníci automobilek. My jsme schopní taková řešení nabídnout a je jen na automobilkách, zda je po nás budou chtít," doplňuje.

Při práci na zakázkách se ale ve Zdeňkovi nezapře inovátor, kterého v sobě probudil již na škole při tvorbě první elektrické bugyny. Sám totiž vymyslel a navrhl bezfiltrové čištění vzduchu, které by do budoucna mohlo být pro automobilky alternativním řešením. "Dal jsem tam jeden návrh na bezfiltrové čištění vzduchu, který vstupuje do auta a kterým se ofukuje čelní sklo. Když je totiž špinavé přední čelní sklo, unaví se snáze oči a řidiče více oslňují protijedoucí auta. Uvidíme, zda to firma vyhodnotí jako přínosné," míní Houf, podle kterého je vývoj nových produktů v automobilovém průmyslu běh na hodně dlouhou trať.


21.7.2017, ČT 1

Pomoc robotů při zemětřesení

Daniel STACH, redaktor:

Po zemětřesení záchranáři pátrají nejdřív po lidech, kteří můžou být uvězněni v troskách. Později přijde na řadu prozkoumání poničených budov. A platilo to i po zemětřesení v italském Amatrice, kde pomáhali také roboti, na jejichž konstrukci se podílejí vědci z ČVUT. Tohle je pohled robota přímo z poničené budovy. Z kamery, kterou si veze. Zároveň má s sebou ale také skener, který vytváří 3D model prostoru kolem sebe, a to velmi přesně s přesností na centimetry. Také se dokáže dostat i velmi složitým terénem.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:

Složitý terén zvládá bez problémů. Jeho úkolem je získávat informace v místech, kde to pro člověka není bezpečné.

Vladimír KUBELKA, CIIRC a Fakulta elektrotechnická ČVUT:

Ten robot vlastně slouží jako oči a ruce pro hasiče, takže máme zde kameru, která má šest očí, které koukají do všech směrů.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:

Laserový snímač zase slouží k vytvoření 3D modelu okolí. Z údajů se dá zjistit narušená statika budovy. K čemu slouží ta robotická ruka?

Vladimír KUBELKA, CIIRC a Fakulta elektrotechnická ČVUT:

Ta ruka slouží ke sbírání vzorků.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:

Díky tomu může přivést materiál pro podrobnější analýzu. Robot je zkonstruován tak, aby ho dokázal ovládat i nezkušený operátor.

Vladimír KUBELKA, CIIRC a Fakulta elektrotechnická ČVUT:

Každý, kdo hrál hry na Play Stationu nebo na X-Boxu, což je, myslím, dneska celá generace naše, tak se naučí velice rychle.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:

V současnosti se robot používá při průzkumu poničených budov. V budoucnu by ale taky mohl pomáhat záchranářům hledat zraněné lidi. Ti se teď na školeních učí s robotem pracovat. Kateřina Poláková, Česká televize.


25.7. 2017, Technický týdeník

Ocenění pro mladé lidi se zájmem o energetiku

V Českých Budějovicích se uskutečnilo už 33. finále celostátní vědomostní soutěže pro mládež "Co víš o energetice?". Tentokrát si s testy fyzické kondice i psychické odolnosti a s prověrkou teoretických znalostí z fyziky a dalších technických předmětů nejlépe poradil tým liberecké Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické.

SOUTĚŽ "CO VÍŠ O ENERGETICE?"

Soutěž je součástí vzdělávacího programu společnosti ČEZ. Navazuje na se -riál osvětových besed "Energie - budoucnost lidstva", který běží nepřetržitě již 17 let a jehož se dosud zúčastnilo více než 210 000 mladých lidí ve věku 14-19 let. Hlavním cílem projektu, který byl v roce 2015 vyhodnocen Mezinárodní agenturou pro atomovou energii jako příklad dobré praxe a doporučen k následování ve všech členských zemích této organizace, je (kromě prohlubování informovanosti mládeže o všech aspektech energetiky) také motivace ke studiu technických oborů.

Mezi 15 účastníky finále bylo 7 dívek. Kupř. na II. místě skončilo družstvo Střední zdravotnické školy z Písku, které tvořili dvě dívky a jeden chlapec.

Podle Alžběty Bednářové, absolventky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské pražské ČVUT, která pracuje ve Státním úřadu pro jadernou bezpečnost a při budějovickém finále působila v odborné porotě: "To, že se na technické obory hlásí víc kluci, je především důsledek předsudku, že holky nemají na techniku ‚buňky‘. Mnoho výzkumů přitom ukázalo, že třeba prostorová představivost nebo výsledky v matematice nejsou vrozené a neměnné dovednosti, ale věci naučené. Ze své osobní zkušenosti mohu říct, že ženy za muži ve studiu nijak nezaostávají. Naopak zpravidla bývají pečlivější a disciplinovanější, což jim přináší obrovskou výhodu při studiu a pak i v praxi."

SOUTĚŽ "CENA NADACE ČEZ"

V pražské centrále Skupiny ČEZ se sešlo 18 studentů z technických vysokých škol, aby ve finále 18. ročníku Ceny Nadace ČEZ před odbornou porotou obhajovali své soutěžní projekty v pěti tematických kategoriích.

Soutěž Cena nadace ČEZ má za cíl zvýšit zájem mladých lidí o technické obory na vysokých školách (zejména o obor elektroenergetika) a zlepšit jejich vzdělání v těchto oborech.

Finalisté soutěže byli vybráni v předkolech na fakultách vysokých škol po celé ČR, a to prostřednictvím studentských vědeckých konferencí nebo přímého doporučení jednotlivých kateder. Metodické konzultace související s Cenou nadace ČEZ probíhají s odbornými katedrami na VŠB TU Ostrava, VUT Brno, ČVUT Praha, ZČU Plzeň a Jihočeské univerzitě. Nadějní studenti elektroenergetických oborů českých vysokých škol mezi sebou soutěžili v pěti kategoriích. Své projekty obhajovali před odbornou porotou formou plakátové prezentace. Šestá kategorie (Jaderná energetika) nebyla letos obsazena.

"Od prvního ročníku až dosud prošlo soutěží asi 350 prací. Oproti loňskému roku stoupl počet finalistů ze 13 na 18. Počet udělených prvních míst svědčí o vynikající kvalitě přihlášených prací. Ocenil bych např. volnočasový projekt Martina Krále z VŠB TU Ostrava, který navrhl chránič zásuvek proti nebezpečnému dotyku, nebo práci Jana Havlíka z ČVUT Praha na téma sušení biomasy pro energetické využití," sdělil docent Josef Rosenkranz z Katedry fyziky ČVUT v Praze.

Všichni finalisté soutěže "Cena Nadace ČEZ 2017" obdrželi finanční příspěvek v hodnotě 5-15 000 Kč, který mohou využít na osobnostní rozvoj, kupř. formou jazykových kurzů, účasti na konferencích nebo odborných stáží.


25.7.2017, seznam.cz

Reportáž ze sídla Microsoftu: Trojice českých studentů zaujala se svým nápadem, už teď slaví úspěch a může být lépe

Přes 50 studentských projektů z celého světa soupeří o 2,5 milionu korun v americkém Redmondu. Český tým X.GLU má šanci vyhrát. Je v nejlepší čtyřce.

Trojice studentů ČVUT přišla s chytrým řešením pro děti s cukrovkou.

Díky němu by se školáci nemuseli stydět za to, že používají dvacet let starý glukometr, který má i jejich babička, ale nosili by si zařízení o velikosti kreditní karty, které spolupracuje s chytrým telefonem.

Zařízení zároveň o měřeních okamžitě informuje rodiče. Ti tak mají nejen přehled o léčbě, ale můžou zasáhnout třeba v případě hypoglykemie, kdy dítě může upadnout do bezvědomí. Společně s každým výsledkem měření totiž dostanou ve zprávě i informace o tom, kde se dítě nachází.

Imagine all the future Český tým X.GLU se svým nápadem soupeří v soutěži Imagine Cup, kterou pro studenty z celého světa pořádá každý rok Microsoft. Na rozjezd svého byznysu v ní můžou vyhrát skoro 2,5 milionu korun a X.GLU jsou blízko vítězství.

Dostali se mezi nejlepší čtyři projekty. Porota přitom vybírala z více než 50 týmů z celého světa.

Za studenty přišel v úterý i výkonný ředitel firmy Satya Nadella. Ten je teprve třetím ředitelem společnosti po Stevu Ballmerovi a Billu Gatesovi. Podle něj jsou to právě studenti techniky, kteří mění budoucnost společnosti.

Na to, jak nápad X.GLU vypadá i jak a kde soutěž probíhá, se podívejte ve videu nad článkem.

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/reportaz-ze-sidla-microsoftu-trojice-ceskych-studentu-zaujala-se-svym-napadem-uz-ted-slavi-uspech-a-muze-byt-lepe-34813


26.7.2017, seznam.cz

Mladí Češi vymysleli, jak udělat cukrovku snesitelnější pro děti a bezpečnější pro jejich rodiče

Trojice studentů přišla s chytrým řešením, jak měřit hladiny cukru v krvi. Pomůže dětem s diabetem i jejich rodičům.

Ten proces opakují diabetici šestkrát až desetkrát denně. Aby znali hladinu cukru v krvi, musí si propíchnout kůži na prstu, vymáčknout z něj kapku krve a tu umístit na pásek měřicího přístroje.

Vzhled glukometru se ovšem za posledních 20 let prakticky nezměnil, což je klíčové zvlášť u dětí, které pak čelí dotazům spolužáků, proč mají tak zastaralé zařízení. Situace může dojít až tak daleko, že si kvůli tomu dítě cukr neměří.

Moderně a chytřeTrojice studentů Fakulty elektrotechnické ČVUT proto přišla s chytrým řešením, které odpovídá 21. století.

Jejich glukometr má velikost kreditní karty a spolupracuje s chytrým telefonem. V něm se zobrazují výsledky měření. Telefon zároveň každé měření zaznamená do kalendáře, aby i rodiče měli přehled o průběhu léčby. A pomáhá jim i jinak.

Pokud by třeba došlo k situaci, kdy si dítě změří hyperglykemii nebo hypoglykemii, okamžitě je varuje zprávou a sdělí jim i polohu, kde se jejich potomek nachází.

Na to, jak moderní glukometr vypadá a funguje, se podívejte v rozhovoru s týmem mladých Čechů, kteří si říkají X.GLU, ve videu nad článkem.

Krůček od úspěchuTrojice studentů svým nápadem i jeho zpracováním zaujala porotu mezinárodní soutěže Imagine Cup a dostala se až do jejího finále. Porazila tak 50 studentských týmů z celého světa a má proti sobě poslední tři soupeře.

Jak to na Imagine Cupu v americkém Redmondu vypadá a co vzkázal účastníkům soutěže šéf Microsoftu Satya Nadella, jsme vám na Seznam Zprávách přiblížili už v úterý:

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/mladi-cesi-vymysleli-jak-udelat-cukrovku-snesitelnejsi-pro-deti-a-bezpecnejsi-pro-jejich-rodice-34864


26.7.2017, https://insmart.cz/

Mimořádný úspěch české vědy: Vědci z ČVUT chtějí ovládat lidské buňky

Čeští vědci získali prestižní ocenění na největší světové konferenci zabývající se automatickým řízením. Prezentovali zde způsob, jak bude v budoucnu možné magneticky ovládat mikroroboty nebo řídit umělé oplodnění.

Tým katedry řídicí techniky FEL ČVUT ve složení Jiří Zemánek, Zdeněk Hurák a Sergej Čelikovský získal prestižní ocenění EEA Demonstrator Paper Prize za prezentaci článku o řídicím systému pro magnetickou manipulaci. Ocenění uděluje a sponzoruje Club EEA (francouzské sdružení profesorů a vědců v oblasti elektrických a informačních věd) za nejlepší prezentaci vědecké práce na kongresu formou článku a živé demonstrace.

Elektrická a magnetická distribuovaná manipulace je velmi atraktivní téma, které autoři rozvíjejí spolu s analytickými biochemiky AV ČR. Jde o princip, jak bezdotykově řídit mnoho mikroskopických objektů a přemisťovat je zároveň na různá místa. Medicína tuto metodu může využít pro ovládání jednotlivých lidských buněk (například při umělém oplodnění či léčbě rakoviny) nebo mikrorobotů, které se budou používat pro testy a diagnostiku.

Světový kongres IFAC pořádá Mezinárodní federace pro automatické řízení IFAC a v rámci svého oboru jde bezesporu o nejvýznamnější vědecké setkání na světě. Dvacátý ročník kongresu hostil v červenci 2017 ve francouzském Toulouse přes 4000 expertů z univerzit a firem zabývajících se automatickým řízením, kde nechyběli ani čeští vědci. Katedra řídicí techniky FEL ČVUT byla se svými sedmi účastníky a šesti prezentacemi tradičně nejsilnějším zástupcem z České republiky. A získali za svůj přínos dvě důležitá ocenění.

Největší průmyslový úspěch: software pro vývoj automobilů

Absolventi katedry mají velký podíl na ještě významnějším ocenění Industrial Achievement Award (Cena za průmyslový úspěch), která patří mezi nejprestižnější tzv. Velké ceny IFAC. Tuto cenu získal tým složený z profesorů University of California z Berkeley a inženýrů firmy Honeywell International Inc, mezi nimiž jsou dva čeští vědci Jaroslav Pekař a Daniel Pachner. Oba jsou absolventy katedru řídicí techniky FEL ČVUT, kde rovněž získali doktorát, vedoucím české laboratoře firmy Honeywell je navíc profesor Vladimír Havlena působící opět na této katedře. Cenu získali za vývoj a aplikaci pokročilých metod řízení pro automobilové hnací soustavy a za produktizaci software OnRAMP Design Suite. Tento nástroj přináší významný pokrok ve vývoji automobilů a je velmi úspěšný i komerčně. Zkracuje dobu nastavování řídicí jednotky z měsíce na tři dny, snižuje spotřebu, emise i výrobní náklady.

https://insmart.cz/mimoradny-uspech-ceske-vedy-vedci-cvut-chteji-ovladat-lidske-bunky/


27.7.2017, zpravy.rozhlas.cz

Projekt studentů ČVUT, pomáhající udržet cukrovku pod dohledem, vyhrál prestižní mezinárodní soutěž

Tým studentů z pražské univerzity ČVUT se svým projektem, který pomáhá dětem s cukrovkou, zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži Imagine Cup pořádané společností Microsoft. Ve finále, které se konalo v americkém Redmondu, porazili 54 týmů z celého světa a získali ocenění v hodnotě 250 tisíc dolarů (zhruba 5,5 milionů korun). Oznámil to ve čtvrtek pořadatel soutěže. Podle ČVUT jde o první vítězství v soutěži Imagine Cup pro Českou republiku.

Imagine Cup se snaží motivovat mladé lidi, aby pomocí technologie a týmové práce hledali kreativní řešení aktuálních problémů. Soutěž od svého založení před 15 lety inspirovala přes dva miliony studentů z celého světa.

Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbara Suchanová se svým projektem X.GLU chtějí pomoci diabetikům udržet svou nemoc pod kontrolou. Nový glukometr, který tým vyvinul, je velký jako platební karta a je propojený s chytrým telefonem. Projekt se zaměřuje především na malé děti, jež mohou mít problémy s disciplínou, kterou léčba cukrovky vyžaduje.

Pomocí nového glukometru jsou děti k dodržování přísného režimu motivovány herními prvky a odměnami za pravidelné měření přímo v aplikaci. Rodiče mohou také v případě glykemického šoku zjistit místo, kde se dítě nacházelo v době posledního měření.

Cukrovkou v současné době trpí přibližně 415 milionů lidí a podle odhadů jejich počet do roku 2040 vzroste na 642 milionů. V České republice se v roce 2015 s tímto onemocněním léčilo přes 850.000 lidí. Pacienti musí celý život dodržovat přísný režim a pravidelně si kontrolovat hladinu cukru v krvi.

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/veda/projekt-studentu-cvut-pomahajici-udrzet-cukrovku-pod-dohledem-vyhral-prestizni_1707272045_rez


27.7.2017, seznam.cz

Chytrý glukometr pro děti s cukrovkou uspěl. Čeští studenti porazili konkurenci ze Stanfordu, MIT i Oxfordu

Trojice studentů prorazila se svým nápadem chytrého glukometru. Zvítězila v mezinárodní soutěži.

Dvě noci, čtyři hodiny spánku a čtyři prezentace před odbornou porotou. Od nejistých studentů z východu po seběvědomé výzkumníky, kteří vědí, co chtějí a dokážou to prezentovat.

Trojice českých studentů, která si říká X.GLU, přivezla na mezinárodní soutěž Imagine Cup chytrý glukometr. A zpátky si za první místo odveze kromě poháru skoro 2,5 milionu korun.

Jediný český tým v soutěži stál proti víc než 50 projektům z celého světa. Účastnily se jí i týmy z Oxfordu nebo MIT a Stanfordu, což jsou dvě nejprestižnější technologické univerzity na světě.

Ve finále pak stáli mladí Češi, kteří studují na Fakultě elektrotechnické ČVUT, proti Kanaďanům, kteří dokázali z chůze člověka odečítat jeho nemoci, týmu z Argentiny, který přivezl autonomního záchranářského drona a mladým Američanům, kteří využívali takzvané rozšířené reality pro navigaci lidí ve skladu.

Na to, jak finále vypadalo i na reakci studentů po vyhlášení výsledků, se podívejte ve videu nad článkem.

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/chytry-glukometr-pro-deti-s-cukrovkou-uspel-cesti-studenti-porazili-konkurenci-ze-stanfordu-mit-i-oxfordu-34926


27.7.2017, personalista.com

Studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze vyhráli celosvětové finále Microsoft Imagine Cupu

Studenti programů Elektronika a komunikace a Otevřená informatika Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbora Suchanová v rámci startupu XGLU vyvíjí glukometr pro děti, který má formát kreditní karty.

Právě díky jejich řešení studenti získali dnes celosvětové vítězství na prestižní mezinárodní soutěže Microsoft Imagine Cup v americkém Redmondu. To s sebou přináší ceny v hodnotě 250 tisíc amerických dolarů. Do finále soutěže postoupilo v rámci národních soutěží více než 50 projektů.

Startup X.GLU založil v květnu 2016 student Fakulty elektrotechnické ČVUT Marek Novák. Se spolužáky Tomášem Pikousem a Barborou Suchanovou se rozhodli k původní myšlence vytvořit celé řešení rozšiřující glukometr o webovou a mobilní aplikaci pro diabetické děti a jejich rodiče. Nové zařízení má velikost kreditní karty a spolupracuje s chytrými telefony. O naměřených hodnotách okamžitě informuje rodiče dítěte, kterým zároveň oznámí i polohu potomka. V případě komplikací tak mohou rodiče okamžitě zasáhnout.

K fenomenálnímu úspěchu ve finále Microsoft Imagine se vyjádřil Tomáš Pikous: „Finále soutěže bylo velice intenzivní a účastnilo se jej mnoho skvělých projektů. Za naším úspěchem stojí měsíce tvrdé dřiny a jsme velice rádi, že naše snaha byla takto oceněna. Velice děkujeme všem, kteří nám byli během práce na projektu nápomocní.“

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí.

Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice.

Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz

http://www.personalista.com/zpravy/studenti-fakulty-elektrotechnicke-cvut-v-praze-vyhrali-celosvetove-finale-microsoft-imagine-cupu.html


27.7.2017, odbornecasopisy.cz

Studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze vyhráli celosvětové finále Microsoft Imagine Cupu

Studenti programů Elektronika a komunikace a Otevřená informatika Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbora Suchanová v rámci startupu XGLU vyvíjí glukometr pro děti, který má formát kreditní karty. Právě díky jejich řešení studenti získali dnes celosvětové vítězství na prestižní mezinárodní soutěže Microsoft Imagine Cup v americkém Redmondu. To s sebou přináší ceny v hodnotě 250 tisíc amerických dolarů. Do finále soutěže postoupilo v rámci národních soutěží více než 50 projektů.

Startup X.GLU založil v květnu 2016 student Fakulty elektrotechnické ČVUT Marek Novák. Se spolužáky Tomášem Pikousem a Barborou Suchanovou se rozhodli k původní myšlence vytvořit celé řešení rozšiřující glukometr o webovou a mobilní aplikaci pro diabetické děti a jejich rodiče. Nové zařízení má velikost kreditní karty a spolupracuje s chytrými telefony. O naměřených hodnotách okamžitě informuje rodiče dítěte, kterým zároveň oznámí i polohu potomka. V případě komplikací tak mohou rodiče okamžitě zasáhnout.

K fenomenálnímu úspěchu ve finále Microsoft Imagine se vyjádřil Tomáš Pikous: „Finále soutěže bylo velice intenzivní a účastnilo se jej mnoho skvělých projektů. Za naším úspěchem stojí měsíce tvrdé dřiny a jsme velice rádi, že naše snaha byla takto oceněna. Velice děkujeme všem, kteří nám byli během práce na projektu nápomocní.“

Podrobnosti o soutěži Microsoft Imagine Cup naleznete na stránce https://imaginecup.com

http://www.odbornecasopisy.cz/clanek/studenti-fakulty-elektrotechnicke-cvut-v-praze-vyhrali-celosvetove-finale-microsoft-imagine-cupu--2412


28.7.2017, info.cz

Čeští studenti vyhráli prestižní soutěž Microsoftu. Vymysleli, jak pomoct lidem s cukrovkou

Tým studentů z pražské univerzity ČVUT se svým projektem, který pomáhá dětem s cukrovkou, zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži Imagine Cup pořádané společností Microsoft. Ve finále, které se konalo v americkém Redmondu, porazili 54 týmů z celého světa a získali ocenění v hodnotě 250.000 dolarů (zhruba 5,5 milionů korun). Oznámil to dnes pořadatel soutěže. Podle ČVUT jde o první vítězství v soutěži Imagine Cup pro Českou republiku.

Imagine Cup se snaží motivovat mladé lidi, aby pomocí technologie a týmové práce hledali kreativní řešení aktuálních problémů. Soutěž od svého založení před 15 lety inspirovala přes dva miliony studentů z celého světa.

Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbara Suchanová se svým projektem X.GLU chtějí pomoci diabetikům udržet svou nemoc pod kontrolou. Nový glukometr, který tým vyvinul, je velký jako platební karta a je propojený s chytrým telefonem. Projekt se zaměřuje především na malé děti, jež mohou mít problémy s disciplínou, kterou léčba cukrovky vyžaduje.

Pomocí nového glukometru jsou děti k dodržování přísného režimu motivovány herními prvky a odměnami za pravidelné měření přímo v aplikaci. Rodiče mohou také v případě glykemického šoku zjistit místo, kde se dítě nacházelo v době posledního měření.

Cukrovkou v současné době trpí přibližně 415 milionů lidí a podle odhadů jejich počet do roku 2040 vzroste na 642 milionů. V České republice se v roce 2015 s tímto onemocněním léčilo přes 850.000 lidí. Pacienti musí celý život dodržovat přísný režim a pravidelně si kontrolovat hladinu cukru v krvi.

http://www.info.cz/clanek/13525/cesti-studenti-vyhrali-prestizni-soutez-microsoftu-vymysleli-jak-pomoct-lidem-s-cukrovkou


28.7.2017, helpnet.cz

Mladí Češi vymysleli, jak udělat cukrovku snesitelnější pro děti a bezpečnější pro jejich rodiče

Trojice studentů přišla s chytrým řešením, jak měřit hladiny cukru v krvi. Pomůže dětem s diabetem i jejich rodičům.

Ten proces opakují diabetici šestkrát až desetkrát denně. Aby znali hladinu cukru v krvi, musí si propíchnout kůži na prstu, vymáčknout z něj kapku krve a tu umístit na pásek měřicího přístroje.

Vzhled glukometru se ovšem za posledních 20 let prakticky nezměnil, což je klíčové zvlášť u dětí, které pak čelí dotazům spolužáků, proč mají tak zastaralé zařízení. Situace může dojít až tak daleko, že si kvůli tomu dítě cukr neměří.

Moderně a chytřeTrojice studentů Fakulty elektrotechnické ČVUT proto přišla s chytrým řešením, které odpovídá 21. století.

Jejich glukometr má velikost kreditní karty a spolupracuje s chytrým telefonem. V něm se zobrazují výsledky měření. Telefon zároveň každé měření zaznamená do kalendáře, aby i rodiče měli přehled o průběhu léčby. A pomáhá jim i jinak.

Pokud by třeba došlo k situaci, kdy si dítě změří hyperglykemii nebo hypoglykemii, okamžitě je varuje zprávou a sdělí jim i polohu, kde se jejich potomek nachází.

Na to, jak moderní glukometr vypadá a funguje, se podívejte v rozhovoru s týmem mladých Čechů, kteří si říkají X.GLU, ve videu nad článkem.

Krůček od úspěchuTrojice studentů svým nápadem i jeho zpracováním zaujala porotu mezinárodní soutěže Imagine Cup a dostala se až do jejího finále. Porazila tak 50 studentských týmů z celého světa a má proti sobě poslední tři soupeře.

Jak to na Imagine Cupu v americkém Redmondu vypadá a co vzkázal účastníkům soutěže šéf Microsoftu Satya Nadella, jsme vám na Seznam Zprávách přiblížili už v úterý

http://www.helpnet.cz/monitoring-medii/mladi-cesi-vymysleli-jak-udelat-cukrovku-snesitelnejsi-pro-deti-bezpecnejsi-pro


27.7.2017, denik.cz

Studenti ČVUT vyhráli prestižní mezinárodní soutěž Microsoftu

Studenti z pražského ČVUT zvítězili vůbec poprvé v prestižní mezinárodní soutěži Imagine Cup, kterou pořádá společnost Microsoft. Zde se svým projektem, který pomáhá dětem s cukrovkou, porazili 54 týmů z celého světa a získali peněžní ocenění v hodnotě 250 tisíc dolarů, tedy zhruba 5,5 milionů korun.

"

Pořadatel soutěže to oznámil na svých webových stránkách. Finále se konalo v americkém Redmondu a zde Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbara Suchanová uspěli se svým projektem X.GLU, který má pomoci udržet diabetikům cukrovku pod kontrolou. Nový bezbateriový glukometr má podobu kreditní karty a lze jej nabíjet z mobilu.

Do chytrého telefonu se také ukládají naměřené hodnoty cukru v krvi diabetika. Projekt je určen zejména pro malé děti, které mohou mít problém s disciplínou a neustálou kontrolou hladiny cukru v krvi.

Díky glukometru, který je napojen přímo na aplikaci v mobilu, jsou tak děti více motivovány k pravidelným kontrolám herními prvky a odměnami přímo v aplikaci. Rodiče mohou také v případě glykemického šoku zjistit, kde se dítě nacházelo v době posledního měření.

Imagine Cup byl založen před 15 lety a od té doby inspiroval téměř dva miliony studentů z celého světa. Soutěž si klade za cíl motivovat mladé lidi, aby k řešení problémů přistupovali inovativně a pomocí týmové spolupráce vyvíjeli nové technologie.

Na začátku byly do projektu přihlášeny desítky tisíc studentů. Ti strávili měsíce převedením svých nápadů do praxe a do celosvětového finále pak postoupilo 54 týmů z 39 zemí.

Projekty, které se pak zde objevily, zahrnovaly špičkové technologie, včetně umělé inteligence či virtuální reality. Týmy byly složeny z lidí, kteří pocházeli z nejlepších univerzit na světě - včetně Massachusetts Institute of Technology, Stanfordské univerzity, Oxfordské univerzity, Tokijské univerzity a Torontské univerzity.

http://www.denik.cz/ze_sveta/studenti-cvut-vyhrali-prestizni-mezinarodni-soutez-microsoftu-20170727.html


27.7.2017, CT24.cz

Čeští studenti vyhráli se svým glukometrem pro děti mezinárodní soutěž Microsoftu

Tým studentů z pražské univerzity ČVUT se svým projektem, který pomáhá dětem s cukrovkou, zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži Imagine Cup pořádané společností Microsoft. Ve finále, které se konalo v americkém Redmondu, porazili 54 týmů z celého světa a získali ocenění v hodnotě 250 000 dolarů (zhruba 5,5 milionů korun). Podle ČVUT jde o první vítězství v soutěži Imagine Cup pro Českou republiku.

Imagine Cup se snaží motivovat mladé lidi, aby pomocí technologie a týmové práce hledali kreativní řešení aktuálních problémů. Soutěž od svého založení před 15 lety inspirovala přes dva miliony studentů z celého světa.

Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbara Suchanová se svým projektem X.GLU chtějí pomoci diabetikům udržet svou nemoc pod kontrolou. Nový glukometr, který tým vyvinul, je velký jako platební karta a je propojený s chytrým telefonem. Projekt se zaměřuje především na malé děti, jež mohou mít problémy s disciplínou, kterou léčba cukrovky vyžaduje.

Pomocí nového glukometru jsou děti k dodržování přísného režimu motivovány herními prvky a odměnami za pravidelné měření přímo v aplikaci. Rodiče mohou také v případě glykemického šoku zjistit místo, kde se dítě nacházelo v době posledního měření.

Cukrovkou v současné době trpí přibližně 415 milionů lidí a podle odhadů jejich počet do roku 2040 vzroste na 642 milionů. V České republice se v roce 2015 s tímto onemocněním léčilo přes 850 000 lidí. Pacienti musí celý život dodržovat přísný režim a pravidelně si kontrolovat hladinu cukru v krvi.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2194270-cesti-studenti-vyhrali-se-svym-glukometrem-pro-deti-mezinarodni-soutez-microsoftu


27.7.2017,ceskenoviny.cz

Čeští studenti vyhráli prestižní mezinárodní soutěž Microsoftu

Washington/Praha - Tým studentů z pražské univerzity ČVUT se svým projektem, který pomáhá dětem s cukrovkou, zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži Imagine Cup pořádané společností Microsoft. Ve finále, které se konalo v americkém Redmondu, porazili 54 týmů z celého světa a získali ocenění v hodnotě 250.000 dolarů (zhruba 5,5 milionů korun). Oznámil to pořadatel soutěže. Podle ČVUT jde o první vítězství v soutěži Imagine Cup pro Českou republiku.

Imagine Cup se snaží motivovat mladé lidi, aby pomocí technologie a týmové práce hledali kreativní řešení aktuálních problémů. Soutěž od svého založení před 15 lety inspirovala přes dva miliony studentů z celého světa.

Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbara Suchanová se svým projektem X.GLU chtějí pomoci diabetikům udržet svou nemoc pod kontrolou. Nový glukometr, který tým vyvinul, je velký jako platební karta a je propojený s chytrým telefonem. Projekt se zaměřuje především na malé děti, jež mohou mít problémy s disciplínou, kterou léčba cukrovky vyžaduje.

Pomocí nového glukometru jsou děti k dodržování přísného režimu motivovány herními prvky a odměnami za pravidelné měření přímo v aplikaci. Rodiče mohou také v případě glykemického šoku zjistit místo, kde se dítě nacházelo v době posledního měření.

Cukrovkou v současné době trpí přibližně 415 milionů lidí a podle odhadů jejich počet do roku 2040 vzroste na 642 milionů. V České republice se v roce 2015 s tímto onemocněním léčilo přes 850.000 lidí. Pacienti musí celý život dodržovat přísný režim a pravidelně si kontrolovat hladinu cukru v krvi.

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cesti-studenti-vyhrali-prestizni-mezinarodni-soutez-microsoftu/1510771


27.7.2017, byznys.iHned.cz

Čeští studenti vyhráli prestižní mezinárodní soutěž Microsoftu. Jejich projekt pomáhá dětem s cukrovkou

Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbara Suchanová se svým projektem X.GLU chtějí pomoci diabetikům udržet svou nemoc pod kontrolou.

Nový glukometr, který tým vyvinul, je velký jako platební karta a je propojený s chytrým telefonem.

Projekt vyhrál prestižní mezinárodní soutěž Microsoftu.

Tým studentů z pražské univerzity ČVUT se svým projektem, který pomáhá dětem s cukrovkou, zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži Imagine Cup pořádané společností Microsoft. Ve finále, které se konalo v americkém Redmondu, porazili 54 týmů z celého světa a získali ocenění v hodnotě 250 000 dolarů (zhruba 5,5 milionů korun). Oznámil to ve čtvrtek pořadatel soutěže. Podle ČVUT jde o první vítězství v soutěži Imagine Cup pro Českou republiku.

Imagine Cup se snaží motivovat mladé lidi, aby pomocí technologie a týmové práce hledali kreativní řešení aktuálních problémů. Soutěž od svého založení před 15 lety inspirovala přes dva miliony studentů z celého světa.

Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbara Suchanová se svým projektem X.GLU chtějí pomoci diabetikům udržet svou nemoc pod kontrolou. Nový glukometr, který tým vyvinul, je velký jako platební karta a je propojený s chytrým telefonem. Projekt se zaměřuje především na malé děti, jež mohou mít problémy s disciplínou, kterou léčba cukrovky vyžaduje.

Pomocí nového glukometru jsou děti k dodržování přísného režimu motivovány herními prvky a odměnami za pravidelné měření přímo v aplikaci. Rodiče mohou také v případě glykemického šoku zjistit místo, kde se dítě nacházelo v době posledního měření.

Cukrovkou v současné době trpí přibližně 415 milionů lidí a podle odhadů jejich počet do roku 2040 vzroste na 642 milionů. V České republice se v roce 2015 s tímto onemocněním léčilo přes 850 000 lidí. Pacienti musí celý život dodržovat přísný režim a pravidelně si kontrolovat hladinu cukru v krvi.

Macron se rozhodl k razantnímu kroku. Dočasně znárodní loděnice, které vyrábějí největší lodě světa, aby je neovládli Italové - čtěte ZDE

Vozy Porsche Cayenne mají nezákonný emisní systém. Automobilka svolává 22 tisíc aut do servisů - čtěte ZDE

Zisk Nestlé díky mimořádným položkám vzrostl o pětinu na téměř pět miliard franků. Tržby se ale snížily - čtěte ZDE

Miliardová modernizace elektrárny Chvaletice dostala do problémů významnou brněnskou firmu. Podala na sebe návrh na reorganizaci - čtěte ZDE

http://byznys.ihned.cz/c1-65828860-cesti-studenti-vyhrali-prestizni-mezinarodni-soutez-microsoftu-jejich-projekt-pomaha-detem-s-cukrovkou


27.7.2017, blesk.cz

Čeští studenti vyhráli soutěž Microsoftu: Získali 5,5 milionu korun

Tým studentů z pražského ČVUT se svým projektem, který pomáhá dětem s cukrovkou, zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži Imagine Cup pořádané společností Microsoft. Ve finále, které se konalo v americkém Redmondu, porazili 54 týmů z celého světa a získali ocenění v hodnotě 250.000 dolarů (zhruba 5,5 milionu korun). Oznámil to dnes pořadatel soutěže. Podle ČVUT jde o první vítězství v soutěži Imagine Cup pro Českou republiku.

Imagine Cup se snaží motivovat mladé lidi, aby pomocí technologie a týmové práce hledali kreativní řešení aktuálních problémů. Soutěž od svého založení před 15 lety inspirovala přes dva miliony studentů z celého světa.

Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbara Suchanová se svým projektem X.GLU chtějí pomoci diabetikům udržet svou nemoc pod kontrolou. Nový glukometr, který tým vyvinul, je velký jako platební karta a je propojený s chytrým telefonem. Projekt se zaměřuje především na malé děti, jež mohou mít problémy s disciplínou, kterou léčba cukrovky vyžaduje.

Pomocí nového glukometru jsou děti k dodržování přísného režimu motivovány herními prvky a odměnami za pravidelné měření přímo v aplikaci. Rodiče mohou také v případě glykemického šoku zjistit místo, kde se dítě nacházelo v době posledního měření.

Cukrovkou v současné době trpí přibližně 415 milionů lidí a podle odhadů jejich počet do roku 2040 vzroste na 642 milionů. V České republice se v roce 2015 s tímto onemocněním léčilo přes 850.000 lidí. Pacienti musí celý život dodržovat přísný režim a pravidelně si kontrolovat hladinu cukru v krvi.

Podívejte se na reportáž o cukrovce:

http://www.blesk.cz/clanek/484248/cesti-studenti-vyhrali-soutez-microsoftu-ziskali-5-5-milionu-korun


28.7.2017, zet.cz

Čeští studenti zvítězili v prestižní mezinárodní soutěži Microsoftu

Tým studentů z pražské univerzity ČVUT se svým projektem, jenž pomáhá dětem s cukrovkou, vyhrál v prestižní mezinárodní soutěži Imagine Cup , kterou uspořádala firma Microsoft. Ve finále, které se konalo v americkém Redmondu, porazili 54 týmů z celého světa a získali tak ocenění dosahující 250 tisíc dolarů (zhruba 5,5 milionů korun). O českém úspěchu ve čtvrtek informoval pořadatel soutěže. Samotná ČVUT uvedla, že jde o historicky první prvenství pro Českou republiku v soutěži Imagine Cup.

Imagine Cup se snaží motivovat mladé lidi, aby pomocí technologie a týmové práce hledali kreativní řešení aktuálních problémů. Soutěž od svého založení před 15 lety inspirovala přes dva miliony studentů z celého světa.

Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbara Suchanová se svým projektem X.GLU chtějí pomoci diabetikům udržet svou nemoc pod kontrolou. Nový glukometr, který tým vyvinul, je velký jako platební karta a je propojený s chytrým telefonem. Projekt se zaměřuje především na malé děti, jež mohou mít problémy s disciplínou, kterou léčba cukrovky vyžaduje.

Pomocí nového glukometru jsou děti k dodržování přísného režimu motivovány herními prvky a odměnami za pravidelné měření přímo v aplikaci. Rodiče mohou také v případě glykemického šoku zjistit místo, kde se dítě nacházelo v době posledního měření.

Cukrovkou v současné době trpí přibližně 415 milionů lidí a podle odhadů jejich počet do roku 2040 vzroste na 642 milionů. V České republice se v roce 2015 s tímto onemocněním léčilo přes 850 tisíc lidí. Pacienti musí celý život dodržovat přísný režim a pravidelně si kontrolovat hladinu cukru v krvi.

http://www.zet.cz/tema/cesti-studenti-zvitezili-v-prestizni-mezinarodni-soutezi-microsoftu-13929


28.7.2017, tiscali.cz

Čeští studenti vyhráli prestižní soutěž. Zabodovali s glukometrem pro malé diabetiky

Tým studentů z pražské univerzity ČVUT se svým projektem, který pomáhá dětem s cukrovkou, zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži Imagine Cup pořádané společností Microsoft. Ve finále, které se konalo v americkém Redmondu, porazili 54 týmů z celého světa a získali ocenění v hodnotě 250 tisíc dolarů (zhruba 5,5 milionů korun). Podle ČVUT jde o první vítězství v soutěži Imagine Cup pro Českou republiku.

Imagine Cup se snaží motivovat mladé lidi, aby pomocí technologie a týmové práce hledali kreativní řešení aktuálních problémů. Soutěž od svého založení před 15 lety inspirovala přes dva miliony studentů z celého světa.

Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbara Suchanová se svým projektem X.GLU chtějí pomoci diabetikům udržet svou nemoc pod kontrolou. Nový glukometr, který tým vyvinul, je velký jako platební karta a je propojený s chytrým telefonem. Projekt se zaměřuje především na malé děti, jež mohou mít problémy s disciplínou, kterou léčba cukrovky vyžaduje.

Pomocí nového glukometru jsou děti k dodržování přísného režimu motivovány herními prvky a odměnami za pravidelné měření přímo v aplikaci. Rodiče mohou také v případě glykemického šoku zjistit místo, kde se dítě nacházelo v době posledního měření.

Cukrovkou v současné době trpí přibližně 415 milionů lidí a podle odhadů jejich počet do roku 2040 vzroste na 642 milionů. V České republice se v roce 2015 s tímto onemocněním léčilo přes 850 tisíc lidí. Pacienti musí celý život dodržovat přísný režim a pravidelně si kontrolovat hladinu cukru v krvi.


28.7.2017, technickytydenik.cz

Studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze vyhráli celosvětové finále Microsoft Imagine Cupu

Studenti programů Elektronika a komunikace a Otevřená informatika Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbora Suchanová v rámci startupu XGLU vyvíjí glukometr pro děti, který má formát kreditní karty. Právě díky jejich řešení studenti získali dnes celosvětové vítězství na prestižní mezinárodní soutěže Microsoft Imagine Cup v americkém Redmondu. To s sebou přináší ceny v hodnotě 250 tisíc amerických dolarů. Do finále soutěže postoupilo v rámci národních soutěží více než 50 projektů.

Startup X.GLU založil v květnu 2016 student Fakulty elektrotechnické ČVUT Marek Novák. Se spolužáky Tomášem Pikousem a Barborou Suchanovou se rozhodli k původní myšlence vytvořit celé řešení rozšiřující glukometr o webovou a mobilní aplikaci pro diabetické děti a jejich rodiče. Nové zařízení má velikost kreditní karty a spolupracuje s chytrými telefony. O naměřených hodnotách okamžitě informuje rodiče dítěte, kterým zároveň oznámí i polohu potomka. V případě komplikací tak mohou rodiče okamžitě zasáhnout.

K fenomenálnímu úspěchu ve finále Microsoft Imagine se vyjádřil Tomáš Pikous: „Finále soutěže bylo velice intenzivní a účastnilo se jej mnoho skvělých projektů. Za naším úspěchem stojí měsíce tvrdé dřiny a jsme velice rádi, že naše snaha byla takto oceněna. Velice děkujeme všem, kteří nám byli během práce na projektu nápomocní."

Podrobnosti o soutěži Microsoft Imagine Cup naleznete na stránce https://imaginecup.com.

http://www.technickytydenik.cz/rubriky/denni-zpravodajstvi/studenti-fakulty-elektrotechnicke-cvut-v-praze-vyhrali-celosvetove-finale-microsoft-imagine-cupu_41412.html


28.7.2017, rozhlas.cz

Studenti ČVUT vyhráli mezinárodní soutěž. Jejich vynález pomáhá udržet cukrovku pod dohledem

Tým studentů z pražské univerzity ČVUT se svým projektem, který pomáhá dětem s cukrovkou, zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži Imagine Cup pořádané společností Microsoft. Ve finále, které se konalo v americkém Redmondu, porazili 54 týmů z celého světa a získali ocenění v hodnotě 250 tisíc dolarů (zhruba 5,5 milionů korun). Oznámil to ve čtvrtek pořadatel soutěže. Podle ČVUT jde o první vítězství v soutěži Imagine Cup pro Českou republiku.

Imagine Cup se snaží motivovat mladé lidi, aby pomocí technologie a týmové práce hledali kreativní řešení aktuálních problémů. Soutěž od svého založení před 15 lety inspirovala přes dva miliony studentů z celého světa.

Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbara Suchanová se svým projektem X.GLU chtějí pomoci diabetikům udržet svou nemoc pod kontrolou. Nový glukometr, který tým vyvinul, je velký jako platební karta a je propojený s chytrým telefonem. Projekt se zaměřuje především na malé děti, jež mohou mít problémy s disciplínou, kterou léčba cukrovky vyžaduje.

Pomocí nového glukometru jsou děti k dodržování přísného režimu motivovány herními prvky a odměnami za pravidelné měření přímo v aplikaci. Rodiče mohou také v případě glykemického šoku zjistit místo, kde se dítě nacházelo v době posledního měření.

Cukrovkou v současné době trpí přibližně 415 milionů lidí a podle odhadů jejich počet do roku 2040 vzroste na 642 milionů. V České republice se v roce 2015 s tímto onemocněním léčilo přes 850.000 lidí. Pacienti musí celý život dodržovat přísný režim a pravidelně si kontrolovat hladinu cukru v krvi.

http://www.rozhlas.cz/regina/denik/_zprava/studenti-cvut-vyhrali-mezinarodni-soutez-jejich-vynalez-pomaha-udrzet-cukrovku-pod-dohledem--1744148


28.7.2017, parlamentnilisty.cz

Studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze vyhráli celosvětové finále Microsoft Imagine Cupu

Studenti programů Elektronika a komunikace a Otevřená informatika Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbora Suchanová v rámci startupu XGLU vyvíjí glukometr pro děti, který má formát kreditní karty.

Právě díky jejich řešení studenti získali dnes celosvětové vítězství na prestižní mezinárodní soutěže Microsoft Imagine Cup v americkém Redmondu. To s sebou přináší ceny v hodnotě 250 tisíc amerických dolarů. Do finále soutěže postoupilo v rámci národních soutěží více než 50 projektů.

Startup X.GLU založil v květnu 2016 student Fakulty elektrotechnické ČVUT Marek Novák. Se spolužáky Tomášem Pikousem a Barborou Suchanovou se rozhodli k původní myšlence vytvořit celé řešení rozšiřující glukometr o webovou a mobilní aplikaci pro diabetické děti a jejich rodiče. Nové zařízení má velikost kreditní karty a spolupracuje s chytrými telefony. O naměřených hodnotách okamžitě informuje rodiče dítěte, kterým zároveň oznámí i polohu potomka. V případě komplikací tak mohou rodiče okamžitě zasáhnout.

K fenomenálnímu úspěchu ve finále Microsoft Imagine se vyjádřil Tomáš Pikous: „Finále soutěže bylo velice intenzivní a účastnilo se jej mnoho skvělých projektů. Za naším úspěchem stojí měsíce tvrdé dřiny a jsme velice rádi, že naše snaha byla takto oceněna. Velice děkujeme všem, kteří nám byli během práce na projektu nápomocní.“

Podrobnosti o soutěži Microsoft Imagine Cup naleznete na stránce https://imaginecup.com

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 21 000 studentů. Pro akademický rok 2017/18 nabízí ČVUT svým studentům 129 studijních programů a v rámci nich 453 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2017 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4400 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering“ na 51. - 100. místě, v oblasti „Mechanical Engineering“ na 151. - 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems“ na 201. - 250. místě, v oblasti „Electrical Engineering“ na 151. - 200. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. - 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. - 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture“ na 101. - 150. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 201. místě. Více informací najdete na www.cvut.cz.

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/Studenti-Fakulty-elektrotechnicke-CVUT-v-Praze-vyhrali-celosvetove-finale-Microsoft-Imagine-Cupu-497829


28.7.2017, ozdravotnictvi.cz

Čeští studenti vyhráli mezinárodní soutěž Microsoftu

Tým studentů z pražské univerzity ČVUT se svým projektem, který pomáhá dětem s cukrovkou, zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži Imagine Cup pořádané společností Microsoft. Ve finále, které se konalo v americkém Redmondu, porazili 54 týmů z celého světa a získali ocenění v hodnotě 250.000 dolarů (zhruba 5,5 milionů korun). Oznámil to pořadatel soutěže. Podle ČVUT jde o první vítězství v soutěži Imagine Cup pro Českou republiku.

Imagine Cup se snaží motivovat mladé lidi, aby pomocí technologie a týmové práce hledali kreativní řešení aktuálních problémů. Soutěž od svého založení před 15 lety inspirovala přes dva miliony studentů z celého světa.

Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbara Suchanová se svým projektem X.GLU chtějí pomoci diabetikům udržet svou nemoc pod kontrolou. Nový glukometr, který tým vyvinul, je velký jako platební karta a je propojený s chytrým telefonem. Projekt se zaměřuje především na malé děti, jež mohou mít problémy s disciplínou, kterou léčba cukrovky vyžaduje.

Pomocí nového glukometru jsou děti k dodržování přísného režimu motivovány herními prvky a odměnami za pravidelné měření přímo v aplikaci. Rodiče mohou také v případě glykemického šoku zjistit místo, kde se dítě nacházelo v době posledního měření.

Cukrovkou v současné době trpí přibližně 415 milionů lidí a podle odhadů jejich počet do roku 2040 vzroste na 642 milionů. V České republice se v roce 2015 s tímto onemocněním léčilo přes 850.000 lidí. Pacienti musí celý život dodržovat přísný režim a pravidelně si kontrolovat hladinu cukru v krvi.

https://www.ozdravotnictvi.cz/zpravodajstvi/cesti-studenti-vyhrali-mezinarodni-soutez-microsoftu/


28.7.2017, novinky.cz

Projekt českých studentů pro děti s cukrovkou získal v Americe hlavní cenu 100 tisíc dolarů

Letošního celosvětového finále soutěže Imagine Cup se zúčastnilo v ústředí Microsoftu v americkém Redmondu 54 studentských týmů z celého světa. V silné konkurenci získal poprvé v historii soutěže hlavní cenu - 100 tisíc dolarů - projekt z ČR. Tým X.GLU studentů pražskéČVUT zvítězil s přelomovým projektem nového glukometru, který má pomáhat zejména dětem s cukrovkou.

"Smysl soutěže, kterou Microsoft pořádá už 15 let, je jednoduchý: inspirovat mladé lidi, aby pomocí technologií nacházeli kreativní a odvážná řešení současných společenských problémů. Z vítězství X.GLU máme velkou radost a přejeme jim hodně úspěchů do budoucna,” dodala Biljana Weber, generální manažerka společnosti Microsoft Česká republika a Slovensko.

V současnosti je na světě 415 miliónů lidí trpících cukrovkou a odhaduje se, že jejich počet do roku 2040 vzroste na 642 miliónů. Studenti Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbora Suchanová chtějí svým řešením pomoci diabetikům udržet tuto nevyléčitelnou nemoc pod kontrolou.

Šetření nákladů

Základem úspěšného boje s nemocí je disciplinovaný přístup pacienta, který musí celoživotně dodržovat přísný režim a pravidelně si kontrolovat hladinu cukru v krvi. To může být problém hlavně pro malé děti.

Stávající elektronická zařízení pro monitorování hladiny cukru v krvi totiž bývají často objemná, drahá a nejsou vždy stoprocentně spolehlivá. A pro rodiče bývá těžké získat kontrolu nad tím, jak děti režim dodržují.

Tomáš Pikous s pohárem pro vítěze

FOTO: Microsoft

Vítězný tým proto vyvinul nový glukometr o velikosti platební karty a tloušťce čtyř milimetrů, který je flexibilní a nabízí buď integrovanou baterii, nebo možnost napájení ze smartphonu. Samotný smartphone kompletně zajišťuje řízení tohoto zařízení, což oproti tradičním měřicím přístrojům šetří náklady na hardware. Snižuje se také pravděpodobnost mechanického selhání.

Herní prvky

Rodiče mohou také v případě hyper- nebo hypoglykemického šoku dokonce zjistit místo, kde se dítě nacházelo v době posledního měření. Děti samotné mají k dodržování režimu motivovat herní prvky a odměny za pravidelné měření přímo v aplikaci.

Tým X.GLU poskytuje rozhovor po výhře.

FOTO: Microsoft

Data budou důvěrná, k výsledkům mohou mít přístup členové rodiny nebo lékaři a mohou dohlížet na to, jak si dítě vede.

Otevření dveří na trh

Čeští studenti si kromě odměny 100 tisíc dolarů (zhruba 2,5 miliónu korun) od Microsoftu odnesou kredit na využití služeb Microsoft Azure v hodnotě 120 tisíc dolarů (2,67 miliónu Kč), cestu na vývojářskou konferenci Build a mentoringové setkání s generálním ředitelem Microsoftu Satyou Nadellou.

"Nápad představuje první procento úspěchu. Ověření koncepce tvoří další jedno procento. Myslíme, že přijít s nápadem a provést ověření koncepce je docela snadné a v naší zemi to dělá spousta lidí, ale uspěje jen zlomek z nich. Podle nás existují dvě hlavní překážky - nedostatečné obchodní znalosti a neznalost příslušných zákonů a regulačních požadavků," vysvětlila Barbora Suchanová z X.GLU.

Vývojáři by se podle ní neměli zabývat obchodní stránkou a obráceně. Ve společnosti X.GLU proto mají samostatný obchodní tým.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/444751-projekt-ceskych-studentu-pro-deti-s-cukrovkou-ziskal-v-americe-hlavni-cenu-100-tisic-dolaru.html


28.7.2017, nova.cz

Čeští studenti vyhráli mezinárodní soutěž se skvělým vynálezem

Barbora Suchanová, Marek Novák a Tomáš Pikous zvítězili v prestižní soutěži Imagine Cup v americkém Redmondu.

Výherci ve čtvrtek 27. července porazili celkem 54 týmů z různých koutů světa se svým projektem, který pomáhá dětem s diabetem a udržením normální hladiny cukru v krvi. Peněžní cenu v hodnotě v přepočtu asi 5,5 milionu korun si rozdělí tři studenti Českého vysokého učení technického v Praze.

Jejich vynález X.GLU je nový glukometr, který má diabetikům v mnoha směrech usnadnit život. Má podobu kreditní karty, takže ho snadno schováte buď do peněženky, nebo třeba do pouzdra na mobilní telefon. Navíc nemá žádnou baterii a je nabíjen skrze váš mobil. To znamená, že se nemusíte zabývat jeho nabíjením a dokud máte pod kontrolou stav baterie na vašem telefonu, tak jste v klidu.

Do aplikace v chytrém telefonu se nahrávají průběžné hodnoty glykemie v krvi pacienta. Rodičům to velmi usnadní zpětnou kontrolu dítěte v případě nějakého kolapsu. Zejména pak aplikaci ocení malé děti, protože je motivuje k měření prostřednictvím mnoha her a zábavných aktivit.

Soutěž vznikla v roce 2002 a má motivovat mladé lidi a studenty k pomoci řešení aktuálních problémů pomocí technologie. Naši studenti se dostali do finále s mnoha projekty virtuální reality, umělé inteligence a robotiky. Jde o vůbec první české vítězství v Imagine Cupu.

Diabetem, neboli cukrovkou, na světe trpí zhruba 415 milionů lidí. V České republice to v roce 2015 bylo 850 tisíc nemocných. Pacienti si celý život musí měřit hladinu cukru v krvi a regulovat ji přísným režimem stravování.

http://tn.nova.cz/clanek/cesti-studenti-z-cvut-vyhrali-mezinarodni-soutez-microsoftu.html


28.7.2017, lupa.cz

Letošní světové finále Imagine Cupu vyhrál tým z pražského ČVUT

Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbora Suchanová z elektrotechnické fakulty ČVUT vyvíjejí v rámci startupu XGLU glukometr pro děti, který má formát kreditní karty. A právě díky jejich řešení studenti vyhráli v padesátičlenném finále mezinárodní soutěže Microsoft Imagine Cup v americkém Redmondu. "Finále bylo velice intenzivní. Za naším úspěchem stojí měsíce tvrdé dřiny a jsme velice rádi, že naše snaha byla takto oceněna. Velice děkujeme všem, kteří nám byli během práce na projektu nápomocní," pronesl klasickou děkovačku Tomáš Pikous. Pro další vývoj svého glukometru získávají od Microsoftu ceny v hodnotě 250 tisíc dolarů.

https://www.lupa.cz/aktuality/letosni-svetove-finale-imagine-cupu-vyhral-tym-z-prazskeho-cvut/


28.7.2017, ihned.cz

Z měření hladiny cukru udělali čeští studenti dětem zábavu. S nápadem triumfovali na mezinárodní soutěži Microsoftu v Seattlu

Glukoměr českého start-upu X.GLU vypadá spíše jako platební karta než zdravotnická pomůcka.

Jeho součástí je mobilní aplikace, která zaznamenané výsledky uchovává.

Studenti ČVUT Tomáš Pikous, Marek Novák a Barbora Suchanová s glukoměrem triumfovali na mezinárodní soutěži Microsoft Imagine Cup.

Neustálé kontrolování hladiny cukru v krvi obvykle není něco, co by dětem s cukrovkou přinášelo potěšení. Projekt studentů Tomáše Pikouse, Marka Nováka a Barbory Suchanové z ČVUT, se kterým v americkém Seattlu triumfovali na mezinárodní soutěži Microsoft Imagine Cup, má ambici z otravné povinnosti udělat zábavu. Ta jim zároveň pomůže vypořádat se s jejich zdravotním stavem a lépe ho pochopit.

Glukoměr vyvinutý start-upem X.GLU vypadá spíše jako platební karta než zdravotnická pomůcka. Jeho důležitým doplňkem je mobilní aplikace, která zaznamenané výsledky uchovává. Pokud si dítě naměří nízkou nebo naopak vysokou hladinu cukru v krvi, rodiče o tom okamžitě dostanou zprávu, včetně jeho polohy.

Aplikace je ale přínosná i pro děti. Díky bodovému systému je učí zodpovědnému chování. Upozorňuje je, když mají provést kontrolní měření. A pokud se skutečně změří, dostanou body.

Ohodnoceny jsou děti rovněž za to, když se jim podaří odhadnout, kolik cukru v krvi momentálně mají. To jim pomáhá pochopit, jak konkrétní činnosti nebo zkonzumované jídlo ovlivňují jeho množství. Za body si pak mohou v obchodě kupovat odměny.

O jejich podobě ale zatím nemají autoři přesnou představu. "Záleží na tom, s jakým partnerem navážeme spolupráci. Případně by si děti mohly dokoupit glukoměr s jinou barvou nebo motivem. Ale to jsou spíše vize, není to ještě finální," prozrazuje student Tomáš Pikous s tím, že by mohlo jít o plyšové hračky nebo další věci, které by dětem udělaly radost a dostatečně je motivovaly.

"Mně to přijde jako vynikající nápad, je to opravdu geniální," říká o projektu lékař Martin Haluzík, člen České diabetologické společnosti. "U cukrovky prvního typu to, jak dobře je kompenzovaná, záleží na tom, jak moc se lidé měří. Sice se nemusí měřit moc často a hodně dlouho s tím mohou docela dobře fungovat, jenže ta kompenzace pak není dobrá a mohou vzniknout komplikace. Tohle může vést k tomu, že se budou měřit tak, jak se měřit mají," dodává.

Projekt, na kterém studenti pracovali v rámci svého volného času, zaujal také porotce soutěže. I v samotném Seattlu je ale cesta k vítězství stála mnoho úsilí. "Měli jsme ve dvou dnech čtyři nebo pět prezentací, takže to bylo náročné. Bylo to intenzivní, pracovali jsme v noci. Málo jsme spali. Jsme rádi, že jsme to zvládli i po psychické stránce. I o tom to bylo," popisuje Barbora Suchanová.

Ale stálo to za to. Za výhru v soutěži obdrželi finanční odměnu 100 tisíc dolarů a další ceny v hodnotě 150 tisíc dolarů. Jejich dalším cílem je glukoměr dostat k co největšímu počtu dětí s cukrovkou. První kolo testování diabetiky probíhá již nyní. X.GLU by mohl být dostupný již v příštím roce.

http://archiv.ihned.cz/c1-65829590-z-mereni-hladiny-cukru-udelali-cesti-studenti-detem-zabavu-s-napadem-triumfovali-na-mezinarodni-soutezi-microsoftu-v-seattlu


28.7.2017, Euro.e15.cz

Čeští studenti vyhráli prestižní mezinárodní soutěž Microsoftu. Jejich projekt pomáhá dětem s cukrovkou

Studenti ČVUT vyhráli soutěž Microsoftu. Pomáhají dětem s cukrovkou

Tým studentů z pražské univerzity ČVUT se svým projektem, který pomáhá dětem s cukrovkou, zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži Imagine Cup pořádané společností Microsoft. Ve finále, které se konalo v americkém Redmondu, porazili 54 týmů z celého světa a získali ocenění v hodnotě 250 tisíc dolarů (zhruba 5,5 milionů korun).

Imagine Cup se snaží motivovat mladé lidi, aby pomocí technologie a týmové práce hledali kreativní řešení aktuálních problémů. Soutěž od svého založení před 15 lety inspirovala přes dva miliony studentů z celého světa.

Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbara Suchanová se svým projektem X.GLU chtějí pomoci diabetikům udržet svou nemoc pod kontrolou. Nový glukometr, který tým vyvinul, je velký jako platební karta a je propojený s chytrým telefonem. Projekt se zaměřuje především na malé děti, jež mohou mít problémy s disciplínou, kterou léčba cukrovky vyžaduje.

Pomocí nového glukometru jsou děti k dodržování přísného režimu motivovány herními prvky a odměnami za pravidelné měření přímo v aplikaci. Rodiče mohou také v případě glykemického šoku zjistit místo, kde se dítě nacházelo v době posledního měření.

Cukrovkou v současné době trpí přibližně 415 milionů lidí a podle odhadů jejich počet do roku 2040 vzroste na 642 milionů. V České republice se v roce 2015 s tímto onemocněním léčilo přes 850 tisíc lidí. Pacienti musí celý život dodržovat přísný režim a pravidelně si kontrolovat hladinu cukru v krvi.

http://www.euro.cz/udalosti/studenti-cvut-vyhrali-soutez-microsoftu-pomahaji-detem-s-cukrovkou-1362497


28.7.2017, e15.cz

Studenti ČVUT ovládli soutěž Microsoftu, za pomoc dětem s cukrovkou získali miliony

Tým studentů z pražské univerzity ČVUT se svým projektem, který pomáhá dětem s cukrovkou, zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži Imagine Cup pořádané společností Microsoft. Ve finále, které se konalo v americkém Redmondu, porazili 54 týmů z celého světa a získali ocenění v hodnotě 250 tisíc dolarů (zhruba 5,5 milionů korun). Podle ČVUT jde o první vítězství v soutěži Imagine Cup pro Českou republiku.

Imagine Cup se snaží motivovat mladé lidi, aby pomocí technologie a týmové práce hledali kreativní řešení aktuálních problémů. Soutěž od svého založení před 15 lety inspirovala přes dva miliony studentů z celého světa.

Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbara Suchanová se svým projektem X.GLU chtějí pomoci diabetikům udržet svou nemoc pod kontrolou. Nový glukometr, který tým vyvinul, je velký jako platební karta a je propojený s chytrým telefonem. Projekt se zaměřuje především na malé děti, jež mohou mít problémy s disciplínou, kterou léčba cukrovky vyžaduje.

Pomocí nového glukometru jsou děti k dodržování přísného režimu motivovány herními prvky a odměnami za pravidelné měření přímo v aplikaci. Rodiče mohou také v případě glykemického šoku zjistit místo, kde se dítě nacházelo v době posledního měření.

Cukrovkou v současné době trpí přibližně 415 milionů lidí a podle odhadů jejich počet do roku 2040 vzroste na 642 milionů. V České republice se v roce 2015 s tímto onemocněním léčilo přes 850 tisíc lidí. Pacienti musí celý život dodržovat přísný režim a pravidelně si kontrolovat hladinu cukru v krvi.

http://www.e15.cz/clanek/1335502/studenti-cvut-ovladli-soutez-microsoftu-za-pomoc-detem-s-cukrovkou-ziskali-miliony


28.7.2017, ČT 1/Zprávy 12

Studenti vyvinuli glukometr, který pomáhá dětem s cukrovkou

Jiří VÁCLAVEK, moderátor:

Vyvinuli glukometr, který pomáhá dětem s cukrovkou, teď za něj získali mezinárodní cenu. Tři studenti z Fakulty elektrotechnické ČVUTuspěli v soutěži Imagine Cup pořádané společností Microsoft. Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbara Suchová porazili 54 týmů a získali mimo jiné v přepočtu 5,5 milionů korun. Glukometr je velký jako platební karta a propojený s mobilním telefonem. Pro děti má nastavený systém odměn, pokud dodržují režim.


28.7.2017, aktualne.cz

Studenti ČVUT vyhráli prestižní cenu. Pro děti s cukrovkou dělají z měření glykémie zábavu

Za výhru v soutěži obdrželi finanční odměnu 100 tisíc dolarů a další ceny v hodnotě 150 tisíc dolarů. Praha - Neustálé kontrolování hladiny cukru v krvi děti

Praha - Neustálé kontrolování hladiny cukru v krvi děti obvykle nebaví. Projekt studentů Tomáše Pikouse, Marka Nováka a Barbory Suchanové z ČVUT, se kterým v americkém Seattlu triumfovali na mezinárodní soutěži Microsoft Imagine Cup, má ambici z měření udělat zábavu, která dětem zároveň pomůže se vypořádat s jejich zdravotním stavem a lépe ho pochopit.

Rodiče díky start-upu X.GLU budou mít možnost zakoupit svým dětem glukometr, který vypadá spíše jako platební karta než zdravotnická pomůcka. Jeho důležitou součástí je mobilní aplikace, která zaznamenané výsledky uchovává. Pokud si dítě naměří nízkou, nebo naopak vysokou hladinu cukru v krvi, rodiče o tom okamžitě dostanou zprávu včetně polohy dítěte.

Aplikace je ale přínosná i pro děti. Díky bodovému systému je učí zodpovědnému chování. Upozorňuje je, kdy mají provést kontrolní měření. A pokud se skutečně změří, obdrží body. Ohodnoceny jsou také za to, když se jim podaří odhadnout, kolik cukru v krvi momentálně mají. To jim pomáhá pochopit, jak konkrétní činnosti nebo jídlo ovlivňují hladinu cukru v krvi.

Za body si pak mohou v obchodě kupovat odměny. O jejich podobě ale zatím autoři nemají přesnou představu. "Záleží na tom, s jakým partnerem navážeme spolupráci. Případně by si děti mohly dokoupit glukometr s jinou barvou nebo motivem. Ale to jsou spíše vize, není to ještě finální," prozrazuje Tomáš Pikous s tím, že by mohlo jít o plyšové hračky nebo další věci, které by dětem udělaly radost a dostatečně je motivovaly.

"Mně to přijde jako vynikající nápad, je to opravdu geniální," oceňuje projekt doktor Martin Haluzík, který je členem České diabetologické společnosti. "U cukrovky prvního typu to, jak dobře je kompenzovaná, záleží na tom, jak moc se lidé měří. Lidé se sice nemusí měřit moc často a hodně dlouho s tím mohou docela dobře fungovat, jenže ta kompenzace pak není dobrá a mohou vzniknout komplikace. Tohle může vést k tomu, že se budou měřit tak, jak se mají měřit," dodává Haluzík.

Projekt, na kterém studenti pracovali v rámci svého volného času, zaujal i porotce soutěže. I v samotném Seattlu je ale cesta k vítězství stála mnoho úsilí. "Měli jsme ve dvou dnech čtyři nebo pět prezentací, takže to bylo náročné. Bylo to intenzivní, pracovali jsme v noci. Málo jsme spali. Jsme rádi, že jsme to zvládli taky po psychické stránce. I o tom to bylo," popisuje Barbora Suchanová.

Všechna ta práce se ale vyplatila. Za výhru v soutěži obdrželi finanční odměnu 100 tisíc dolarů a další ceny v hodnotě 150 tisíc dolarů. Jejich dalším cílem je glukometr dostat k co největšímu počtu dětí s cukrovkou. První kolo testování diabetiky probíhá již nyní. Všem by mohl být X.GLU dostupný už v příštím roce.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/z-mereni-hladiny-cukru-udelaji-zabavu/rd93f112073a411e7986b0025900fea04/


29.7.2017, vedavyzkum.cz

Studenti ČVUT vyhráli celosvětové finále Microsoft Imagine Cup

Tři studenti ČVUT v Praze, Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbora Suchanová, vyhráli se svým speciálním glukometrem pro děti celosvětové finále prestižní studentské soutěže Microsoft Imagine Cup.

Nový glukometer X.GLU má velikost platební karty, spolupracuje s chytrými telefony a cílí hlavně na děti s cukrovkou. Má jim pomoci lépe zvládat disciplínu při léčbě tohoto onemocnění. Motivaci jim udržuje aplikace s herními prvky a odměnami. O aktuálních naměřených hodnotách a poloze dítěte také informuje rodiče, kteří můžou v případě komplikací včas zasáhnout.

Je to první vítězství pro tým z České republiky v historii soutěže a je s ním také spojeno ocenění v celkové výši 250 tisíc dolarů. Cena Microsoft Imagine Cup je celosvětová soutěž, jejímž smyslem je podpora nové generace počítačových odborníků při vývoji nových, inovativních projektů. Za oceněným českým týmem se letos na druhém místě umístili Američané se speciální aplikací na vyhledávání konkrétních produktů ve velkých skladovacích prostorech. Na třetím místě se pak umístil argentinský tým s projektem, který používá drony při přírodních katastrofách.

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

https://vedavyzkum.cz/z-domova/z-domova/studenti-cvut-vyhrali-celosvetove-finale-microsoft-imagine-cup


29.7.2017, Euro.e15.cz

Velký byznys. Česko zažívá obrovský nárůst zájmu o výrobu li-ion baterií

Baterie se mohou stát - podobně jako v minulých desetiletích počítače a mobily - nositelem technologické revoluce. Možnost ukládání energie odstraní hlavní nevýhodu solárních a větrných elektráren, tedy nesoulad mezi jejich výkonem a aktuální spotřebou. A pokud se naplní studie o dalším poklesu nákladů na výrobu lithiových baterií, stojíme na prahu nové doby - doby bateriové. Záložní zdroj energie se za pár let může stát běžnou součástí domácnosti.

Česko může hrát v této technologické revoluci významnou úlohu. Domácí i zahraniční investoři chystají několik projektů na těžbu lithia v Krušných horách a na Sokolovsku. Startupové firmy přicházejí s inovativními modely lithium-iontových baterií a nad různými novinkami a zlepšováky bádají vědci v řadě výzkumných center napříč Českem.

Zatím největší mediální pozornost na sebe soustředí inovativní typ lithiových baterií s využitím nanomateriálů, již uvádí na trh firma HE3DA. S nápadem na efektivnější ukládání energie přišel vědec Jan Procházka před deseti lety, do fáze komerčního využití se však dostává až nyní.

České hlavy versus Tesla

Oblast zájmu této společnosti je poměrně široká. Sahá od dvanáctivoltových autobaterií, které mají nahradit klasické olověné, až po ukládání energie z nestálé výroby solárních a větrných elektráren. Vyrábět bude také baterie pro elektromobily s unikátními parametry - 70procentní dobití lze prý stihnout za patnáct minut.

Investice do do těžby lithia v Krušných horách budou v řádech miliard

Made in Czech Republic. S tímto výrobkem chtějí manažeři a vlastníci vznikající české společnosti HE3DA vzít útokem světový trh s velkokapacitními bateriemi

Tvrzení o drahých elektromobilech však nemusí platit navždy. Autoři analýzy firmy Bloomberg New Energy Finance, zveřejněné v květnu, tvrdí, že cena baterií spadne do roku 2030 na čtvrtinu dnešní úrovně. Již kolem roku 2025 mají elektromobily vycházet levněji než auta s pohonem na benzin a naftu.

Dlužno dodat, že se nejedná o zcela rovný souboj. Hlavně státy severní a západní Evropy podporují elektromobily daňovými úlevami a dotacemi, naopak vozy se spalovacím motorem i fosilní paliva stále více zdaňují. A bude hůř. První země, jmenovitě Norsko a Nizozemsko, chystají zákaz prodeje "špinavých" aut s platností od roku 2025.

Zpátky do reality

Oslovení odborníci z pražského ČVUT jsou k rychlé revoluci v dopravě skeptičtí. Upozorňují na fakt, že rozvodná síť není připravena na dobíjení statisíců, či dokonce milionů aut na elektřinu. Zmínili také závislost na dodávkách z Číny.

"Musíme počítat s faktem, že producentem permanentních magnetů, tedy důležité komponenty motorů pro elektromobily, je Čína. Ata nedávno zvedla vývozní ceny," zmínil vedoucí katedry elektrických pohonů atrakce Jan Bauer.

Jiní oslovení odborníci zůstávají optimisty a upozorňují na výhodné umístění celého řetězce od těžby lithia po výrobu baterií na českém území. "V současné době probíhají průzkumy ložisek, k získání povolení k těžbě ak těžbě samotné je ještě dlouhá cesta. Spojení těchto dvou odvětví do navazujícího řetězce dává svou velmi dobrou logiku a přidanou hodnotu"upozorňuje Jiří Dvořák, expert na alternativní zdroje energie v poradenské firmě Grant Thornton.

Není namístě věřit na pohádku, že by rozmach bateriového byznysu vyvolal skok, který posune Česko mezi technologicky nejvyspělejší země světa. Avšak rozmach nového odvětví, jež zaměstná několik tisíc lidí a podnítí aktivitu v oblasti výzkumu a vývoje, rozhodně stojí za pozornost a podporu.

S nápadem na efektivnější ukládání energie přišel vědec Jan Procházka před deseti lety, do fáze komerčního využití se však dostává až nyní. Ke stabilizaci provozu české elektrizační soustavy zatím stačí "osvědčené" technologie, jakými jsou například přečerpávací vodní elektrárny. Podle odborníků je však nástup baterií jen otázkou času.

http://www.euro.cz/byznys/velky-byznys-cesko-zaziva-obrovsky-narust-zajmu-o-vyrobu-li-ion-baterii-1361239


29.7.2017, ceskaskola.cz

Studenti ČVUT vyhráli mezinárodní soutěž. Jejich vynález pomáhá udržet cukrovku pod dohledem

Tým studentů z pražské univerzity ČVUT se svým projektem, který pomáhá dětem s cukrovkou, zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži Imagine Cup pořádané společností Microsoft. Ve finále, které se konalo v americkém Redmondu, porazili 54 týmů z celého světa a získali ocenění v hodnotě 250 tisíc dolarů (zhruba 5,5 milionů korun). Oznámil to ve čtvrtek pořadatel soutěže. Podle ČVUT jde o první vítězství v soutěži Imagine Cup pro Českou republiku. Informuje ČTK.

Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbara Suchanová se svým projektem X.GLU chtějí pomoci diabetikům udržet svou nemoc pod kontrolou. Nový glukometr, který tým vyvinul, je velký jako platební karta a je propojený s chytrým telefonem. Projekt se zaměřuje především na malé děti, jež mohou mít problémy s disciplínou, kterou léčba cukrovky vyžaduje.

Pomocí nového glukometru jsou děti k dodržování přísného režimu motivovány herními prvky a odměnami za pravidelné měření přímo v aplikaci. Rodiče mohou také v případě glykemického šoku zjistit místo, kde se dítě nacházelo v době posledního měření.

Celý text naleznete zde

http://www.ceskaskola.cz/2017/07/studenti-cvut-vyhrali-mezinarodni.html


31.7.2017, prazsky.denik.cz

ČVUT ušetřilo za vytápění díky novému počítačovému programu

Praha - Budovy Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) od roku 2010 ušetřily 5,6 milionu korun za vytápění. Pomohl jim v tom počítačový program, který tam nainstalovali experti z elektrotechnické fakulty (FEL). Z vyhodnocení v červenci 2017 vyplývá, že za sedm let provozu univerzita každou topnou sezonu ušetřila průměrně 18 procent nákladů za vytápění, tedy zhruba 800 tisíc Kč. Novináře o tom informoval mediální zástupce katedry řídící techniky FEL ČVUT Ivan Sobička.

"Vědci v univerzitní budově v Dejvicích údajně jako první v Evropě použili k řízení vytápění takzvaný prediktivní regulátor. Jde o počítačový program, který řídí optimální šíření tepla v budově. Zohledňuje přitom vývoj teplot uvnitř i venku, předpověď počasí a další parametry.

Provoz regulátoru není náročný

Algoritmy pro fungování regulátoru vyvinul během několika let tým vědců ČVUT, kteří na stážích spolupracovali i s kolegy například na Kalifornské univerzitě v Berkeley nebo švýcarské univerzitě ETH Curych.

"S odstupem času lze říci, že se jedná o mimořádný úspěch našeho výzkumu a vývoje. Články na toto téma jsou hojně citované a patří mezi základní publikace oboru," řekl Michael Šebek z katedry řídící techniky FEL ČVUT. Provoz regulátoru podle vědců nestojí moc peněz a nevyžaduje velké zásahy do stávajícího systému vytápění. Ke správnému nastavení systému jsou potřeba špičkové znalosti v řídící technice a fyzice budov.

Metodu využívají i v zahraničí

Mezi lety 2011 a 2017 se tato metoda aplikovala i v dalších budovách v Česku i zahraničí, funguje třeba v knihovně univerzity v Berkeley. Největší úsporu podle vědců přináší u budov s velkou tepelnou setrvačností a s akumulací energie nebo při velkých platbách za energii. Komerčně tuto metodu dále rozvíjí firmy Feramat Cybernetics a Energocentrum Plus, které k ní přidaly například hlídání limitu odběru tepla."

http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/cvut-usetrilo-za-vytapeni-diky-novemu-pocitacovemu-programu-20170731.html


31.7.2017, oenergetice.cz

ČVUT ušetřilo za vytápění díky novému počítačovému programu

Budovy Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) od roku 2010 ušetřily 5,6 milionu korun za vytápění. Pomohl jim v tom počítačový program, který tam nainstalovali experti z elektrotechnické fakulty (FEL). Z vyhodnocení v červenci 2017 vyplývá, že za sedm let provozu univerzita každou topnou sezonu ušetřila průměrně 18 procent nákladů za vytápění, tedy zhruba 800.000 Kč. ČTK o tom informoval mediální zástupce katedry řídící techniky FEL ČVUT Ivan Sobička.

Vědci v univerzitní budově v Dejvicích údajně jako první v Evropě použili k řízení vytápění takzvaný prediktivní regulátor. Jde o počítačový program, který řídí optimální šíření tepla v budově. Zohledňuje přitom vývoj teplot uvnitř i venku, předpověď počasí a další parametry.

Algoritmy pro fungování regulátoru vyvinul během několika let tým vědců ČVUT, kteří na stážích spolupracovali i s kolegy například na Kalifornské univerzitě v Berkeley nebo švýcarské univerzitě ETH Curych.

"S odstupem času lze říci, že se jedná o mimořádný úspěch našeho výzkumu a vývoje. Články na toto téma jsou hojně citované a patří mezi základní publikace oboru," řekl Michael Šebek z katedry řídící techniky FEL ČVUT.

Provoz regulátoru podle vědců nestojí moc peněz a nevyžaduje velké zásahy do stávajícího systému vytápění. Ke správnému nastavení systému jsou potřeba špičkové znalosti v řídící technice a fyzice budov.

Mezi lety 2011 a 2017 se tato metoda aplikovala i v dalších budovách v Česku i zahraničí, funguje třeba v knihovně univerzity v Berkeley. Největší úsporu podle vědců přináší u budov s velkou tepelnou setrvačností a s akumulací energie nebo při velkých platbách za energii.

Komerčně tuto metodu dále rozvíjí firmy Feramat Cybernetics a Energocentrum Plus, které k ní přidaly například hlídání limitu odběru tepla.

http://oenergetice.cz/urady-instituce/cvut-usetrilo-za-vytapeni-diky-novemu-pocitacovemu-programu/


31.7.2017, ihned.cz

Z měření hladiny cukru udělali čeští studenti dětem zábavu. S nápadem triumfovali na mezinárodní soutěži Microsoftu v Seattlu

Glukoměr českého start-upu X.GLU vypadá spíše jako platební karta než zdravotnická pomůcka.

Jeho součástí je mobilní aplikace, která zaznamenané výsledky uchovává.

Studenti ČVUT Tomáš Pikous, Marek Novák a Barbora Suchanová s glukoměrem triumfovali na mezinárodní soutěži Microsoft Imagine Cup.

Neustálé kontrolování hladiny cukru v krvi obvykle není něco, co by dětem s cukrovkou přinášelo potěšení. Projekt studentů Tomáše Pikouse, Marka Nováka a Barbory Suchanové z ČVUT, se kterým v americkém Seattlu triumfovali na mezinárodní soutěži Microsoft Imagine Cup, má ambici z otravné povinnosti udělat zábavu. Ta jim zároveň pomůže vypořádat se s jejich zdravotním stavem a lépe ho pochopit.

Glukoměr vyvinutý start-upem X.GLU vypadá spíše jako platební karta než zdravotnická pomůcka. Jeho důležitým doplňkem je mobilní aplikace, která zaznamenané výsledky uchovává. Pokud si dítě naměří nízkou nebo naopak vysokou hladinu cukru v krvi, rodiče o tom okamžitě dostanou zprávu, včetně jeho polohy.

Aplikace je ale přínosná i pro děti. Díky bodovému systému je učí zodpovědnému chování. Upozorňuje je, když mají provést kontrolní měření. A pokud se skutečně změří, dostanou body.

Ohodnoceny jsou děti rovněž za to, když se jim podaří odhadnout, kolik cukru v krvi momentálně mají. To jim pomáhá pochopit, jak konkrétní činnosti nebo zkonzumované jídlo ovlivňují jeho množství. Za body si pak mohou v obchodě kupovat odměny.

O jejich podobě ale zatím nemají autoři přesnou představu. "Záleží na tom, s jakým partnerem navážeme spolupráci. Případně by si děti mohly dokoupit glukoměr s jinou barvou nebo motivem. Ale to jsou spíše vize, není to ještě finální," prozrazuje student Tomáš Pikous s tím, že by mohlo jít o plyšové hračky nebo další věci, které by dětem udělaly radost a dostatečně je motivovaly.

"Mně to přijde jako vynikající nápad, je to opravdu geniální," říká o projektu lékař Martin Haluzík, člen České diabetologické společnosti. "U cukrovky prvního typu to, jak dobře je kompenzovaná, záleží na tom, jak moc se lidé měří. Sice se nemusí měřit moc často a hodně dlouho s tím mohou docela dobře fungovat, jenže ta kompenzace pak není dobrá a mohou vzniknout komplikace. Tohle může vést k tomu, že se budou měřit tak, jak se měřit mají," dodává.

Projekt, na kterém studenti pracovali v rámci svého volného času, zaujal také porotce soutěže. I v samotném Seattlu je ale cesta k vítězství stála mnoho úsilí. "Měli jsme ve dvou dnech čtyři nebo pět prezentací, takže to bylo náročné. Bylo to intenzivní, pracovali jsme v noci. Málo jsme spali. Jsme rádi, že jsme to zvládli i po psychické stránce. I o tom to bylo," popisuje Barbora Suchanová.

Ale stálo to za to. Za výhru v soutěži obdrželi finanční odměnu 100 tisíc dolarů a další ceny v hodnotě 150 tisíc dolarů. Jejich dalším cílem je glukoměr dostat k co největšímu počtu dětí s cukrovkou. První kolo testování diabetiky probíhá již nyní. X.GLU by mohl být dostupný již v příštím roce.

http://HN.IHNED.CZ/c1-65829590-z-mereni-hladiny-cukru-udelali-cesti-studenti-detem-zabavu-s-napadem-triumfovali-na-mezinarodni-soutezi-microsoftu-v-seattlu


31.7.2017, Hospodářské noviny

Z měření hladiny cukru udělali dětem zábavu, jsou nejlepší na světě

Neustálé kontrolování hladiny cukru v krvi obvykle není něco, co by dětem s cukrovkou přinášelo potěšení. Projekt studentů Tomáše Pikouse, Marka Nováka a Barbory Suchanové z ČVUT, se kterým v americkém Seattlu triumfovali na mezinárodní soutěži Microsoft Imagine Cup, má ambici z otravné povinnosti udělat zábavu. Ta jim zároveň pomůže vypořádat se s jejich zdravotním stavem a lépe ho pochopit.

Glukoměr vyvinutý start-upem X. GLU vypadá spíše jako platební karta než zdravotnická pomůcka. Jeho důležitým doplňkem je mobilní aplikace, která zaznamenané výsledky uchovává. Pokud si dítě naměří nízkou nebo naopak vysoPo kou hladinu cukru v krvi, rodiče o tom okamžitě dostanou zprávu, včetně jeho polohy.

Aplikace je ale přínosná i pro děti. Díky bodovému systému je učí zodpovědnému chování. Upozorňuje je, když mají provést konJenže trolní měření. A pokud se skutečně změří, dostanou body.

Ohodnoceny jsou děti rovněž za to, když se jim podaří odhadnout, kolik cukru v krvi momentálně mají. To jim pomáhá pochopit, jak konkrétní činnosti nebo jídlo ovlivňují jeho množství. Za body si pak mohou v obchodě kupovat odměny.

O jejich podobě ale zatím nemají autoři přesnou představu. "Záleží na tom, s jakým partnerem navážeme spolupráci. Případně by si děti mohly dokoupit glukoměr s jinou barvou nebo motivem. Ale to jsou spíše vize, není to ještě finální," prozrazuje student Tomáš Pikous s tím, že by mohlo jít o plyšové hračky nebo další věci, které by dětem udělaly radost a dostatečně je motivovaly.

"Mně to přijde jako vynikající nápad, je to opravdu geniální," říká o projektu lékař Martin Haluzík, člen České diabetologické společnosti. "U cukrovky prvního typu to, jak dobře je kompenzovaná, záleží na tom, jak moc se lidé měří. Sice se nemusí měřit moc často a hodně dlouho s tím mohou docela dobře fungovat, jenže ta kompenzace pak není dobrá a mohou vzniknout komplikace. Tohle může vést k tomu, že se budou měřit tak, jak se měřit mají," dodává.

Projekt, na kterém studenti pracovali v rámci svého volného času, zaujal také porotce soutěže. I v samotném Seattlu je ale cesta k vítězství stála mnoho úsilí. "Měli jsme ve dvou dnech čtyři nebo pět prezentací, takže to bylo náročné. Bylo to intenzivní, pracovali jsme v noci. Málo jsme spali. Jsme rádi, že jsme to zvládli i po psychické stránce. I o tom to bylo," popisuje Barbora Suchanová.

Ale stálo to za to. Za výhru v soutěži obdrželi finanční odměnu 100 tisíc dolarů a další ceny v hodnotě 150 tisíc dolarů. Jejich dalším cílem je glukoměr dostat k co největšímu počtu dětí s cukrovkou. První kolo testování diabetiky probíhá již nyní. X. GLU by mohl být dostupný již v příštím roce.


31.7.2017, e15.cz

ČVUT ušetřila za topení miliony, vypomohla si softwarem ze svépomoci

Budovy Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) od roku 2010 ušetřily 5,6 milionu korun za vytápění. Pomohl jim v tom počítačový program, který tam nainstalovali experti z elektrotechnické fakulty (FEL).

Z vyhodnocení v červenci 2017 vyplývá, že za sedm let provozu univerzita každou topnou sezonu ušetřila průměrně 18 procent nákladů za vytápění, tedy zhruba 800.000 Kč. ČTK o tom informoval mediální zástupce katedry řídící techniky FEL ČVUT Ivan Sobička.

Vědci v univerzitní budově v Dejvicích údajně jako první v Evropě použili k řízení vytápění takzvaný prediktivní regulátor. Jde o počítačový program, který řídí optimální šíření tepla v budově. Zohledňuje přitom vývoj teplot uvnitř i venku, předpověď počasí a další parametry.

Algoritmy pro fungování regulátoru vyvinul během několika let tým vědců ČVUT, kteří na stážích spolupracovali i s kolegy například na Kalifornské univerzitě v Berkeley nebo švýcarské univerzitě ETH Curych.

"S odstupem času lze říci, že se jedná o mimořádný úspěch našeho výzkumu a vývoje. Články na toto téma jsou hojně citované a patří mezi základní publikace oboru," řekl Michael Šebek z katedry řídící techniky FEL ČVUT. Provoz regulátoru podle vědců nestojí moc peněz a nevyžaduje velké zásahy do stávajícího systému vytápění. Ke správnému nastavení systému jsou potřeba špičkové znalosti v řídící technice a fyzice budov.

Mezi lety 2011 a 2017 se tato metoda aplikovala i v dalších budovách v Česku i zahraničí, funguje třeba v knihovně univerzity v Berkeley. Největší úsporu podle vědců přináší u budov s velkou tepelnou setrvačností a s akumulací energie nebo při velkých platbách za energii. Komerčně tuto metodu dále rozvíjí firmy Feramat Cybernetics a Energocentrum Plus, které k ní přidaly například hlídání limitu odběru tepla.

http://www.e15.cz/clanek/1335637/cvut-usetrila-za-topeni-miliony-vypomohla-si-softwarem-ze-svepomoci


31.7.2017, denik.cz

ČVUT ušetřilo za vytápění díky novému počítačovému programu

Budovy Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) od roku 2010 ušetřily 5,6 milionu korun za vytápění. Pomohl jim v tom počítačový program, který tam nainstalovali experti z elektrotechnické fakulty (FEL). Z vyhodnocení v červenci 2017 vyplývá, že za sedm let provozu univerzita každou topnou sezonu ušetřila průměrně 18 procent nákladů za vytápění, tedy zhruba 800 tisíc Kč. Novináře o tom informoval mediální zástupce katedry řídící techniky FEL ČVUT Ivan Sobička.

"

Vědci v univerzitní budově v Dejvicích údajně jako první v Evropě použili k řízení vytápění takzvaný prediktivní regulátor. Jde o počítačový program, který řídí optimální šíření tepla v budově. Zohledňuje přitom vývoj teplot uvnitř i venku, předpověď počasí a další parametry.

Provoz regulátoru není náročný

Algoritmy pro fungování regulátoru vyvinul během několika let tým vědců ČVUT, kteří na stážích spolupracovali i s kolegy například na Kalifornské univerzitě v Berkeley nebo švýcarské univerzitě ETH Curych.

"S odstupem času lze říci, že se jedná o mimořádný úspěch našeho výzkumu a vývoje. Články na toto téma jsou hojně citované a patří mezi základní publikace oboru," řekl Michael Šebek z katedry řídící techniky FEL ČVUT. Provoz regulátoru podle vědců nestojí moc peněz a nevyžaduje velké zásahy do stávajícího systému vytápění. Ke správnému nastavení systému jsou potřeba špičkové znalosti v řídící technice a fyzice budov.

Metodu využívají i v zahraničí

Mezi lety 2011 a 2017 se tato metoda aplikovala i v dalších budovách v Česku i zahraničí, funguje třeba v knihovně univerzity v Berkeley. Největší úsporu podle vědců přináší u budov s velkou tepelnou setrvačností a s akumulací energie nebo při velkých platbách za energii. Komerčně tuto metodu dále rozvíjí firmy Feramat Cybernetics a Energocentrum Plus, které k ní přidaly například hlídání limitu odběru tepla."

http://www.denik.cz/z_domova/cvut-usetrilo-za-vytapeni-diky-novemu-pocitacovemu-programu-20170731.html

Za obsah odpovídá: prof. Ing. Oldřich Starý, CSc.